• 1
  • 2
2008-04-01, 16:14
  #13
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Tufta
Jo det skulle jag väl kunna göra, men det är skit simpelt bara till att ladda hem ERD Commander och sen bränna det. Sen boota med skivan och byta pass

Samma sak gällde med ophcrack men det kom lite errors
Citera
2008-04-06, 00:39
  #14
Medlem
Tack!

Äntligen tillbaka framför rätt dator vill jag tacka alla er som tog er tid att svara på min fråga, ett av sätten som föreslogs fungerade. Nu ska jag bara räkna ut bästa sättet att låta den f.d. vännen få känna på hur det känns att bli av med halva livet. Hundskit är alldeles för milt!!

Behöver jag berätta att jag numera äger många USB-minnen och att den största idioten var jag som inte slog av datorn och dessutom hade ett alldeles för enkelt password.
Citera
2008-05-28, 07:05
  #15
Medlem
epost72s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RibbanMsn
eum, är det xp så är det bara och starta upp den i felsäkertläge och ändra...

F8 i början.. sen in på administrator.. resten klarar du

Citat:
Ursprungligen postat av Tufta
Ifall man kommer ihåg sitt admin pass

Det är förvånansvärt vanligt att folk missar att sätta lösen på adminkontot.
Jag har tagit mig in på ett antal datorer på detta sätt.

Dock efter tips man fått här, kan man undra över windows säkerhet det är inga som helst problem att med enkla gratisprogram ta bort lösenord.

Man behöver inte ens knäcka dem utan bara helt sonika ta bort dem, så det spelar ingen roll hur komplicerade de är.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in