Citat:
Ursprungligen postat av
buddahisbuddy
Vågat!
Hur har den gått hittills?
Bara bra än så länge, men jag har nog lagt 10.000 kr till på reparationer och service för att den ska bli perfekt. Jag har bytt samtliga 6 gasklockor, kamrem och drivrem med rullar, alla oljor och vätskor, termostat samt köpt en uppsättning sommarhjul. Jag ångrar inte köpet för det har inte utannonserats några fler Xantia i mitt närområde sedan denna i höstas.
Det enda grundläggande som är kvar att fixa nu är att byta ljuddämparen som har en trasig hängare samt att göra en till underredsbehandling till sommaren utöver den jag redan gjort med linolja.
Sedan har den några småfel som jag inte bryr mig om, som trasig yttertemperatursensor, trasig radio, trasig elreglering till backspeglarna, kupefläkt som ibland lever sitt eget liv samt repor och bucklor här och där, men det kan jag fixa i framtiden någon gång.