Citat:
Ursprungligen postat av volvo 240
Har inget skvaller.
Men man blir ju mörkrädd. Och hon ska vara journalist. Vilka meriter krävs det egentligen ?.
En
journalist som faktiskt sitter och tycker att vissa åsikter ska censureras. Detsamma som att inskränka yttrandefriheten.
Och med en tydlig snorkig, tyken besserwisser attityd som syns så tydligt i rutan. Ta tex när hon sitter med ansiktet bortvänt och tittar upp i luften när den andre talar till henne. Attityden var lika tydlig som om det hade stått "Jag vet bäst" i pannan på henne med tusch.
Krönikan var väl efter sedvanlig modell. Man måste skriva uppseendeväckande för att folk ska se den och läsa den. Sakinnehållet är mindre viktigt. Hon räknade väl inte med att behöva vara med i tv och förklara den. Då blev det genast som synes lite svårare att hitta på vettiga förklaringar till den.
Och en sådan här människa tjänar säkert långt över vad en undersköterska i tex äldreomsorgen gör.
Det finns verkligen ingen rättvisa.
Var det förresten inte hon som tyckte att lite gammal köttfärs var okej att äta ?. Sedan så visade det sig att hon satt i någon intresseorganisation för Swedish Meat.