Hej. jag får inte ut min hemsida!
Jag sitter på en macbook os x. Jag har gjort precis så som det står att man ska göra om man vill publicera en hemsida.
Jag har klickat på "fildelning" och lagt in mappen "webbplats" där jag har mina index.html filer m.m. har även klickat på "webbdelning".
Det funkar att kolla på hemsidan om man kollar på comhem.bredband-adressen (din egna webbadress, som det står på delning)
Men andra personer kan inte titta på sidan. Hur gör jag? jag slår snart sönder datorjäveln!
Jo, "min egna webbadress" ser ut ungefär så här (ej den riktiga adressen):
http://c91-567-987-53.bredband.comhem.se/~rövhål/Webbplats/Start.html
och som sagt, det funkar för mig att titta på denna adress, men jag vill att andra ska kunna se hemsidan jag lagt in på den adressen.
Jag har även försökt att vidarekoppla denna adress till en subdomän. Det funkar att kolla på hemsidan genom subdomänen den första dagen. Men idag står det bara ett felmeddelande som man får när det inte går att ansluta till en sida. Och jag har inte ändrat på inställningarna!
Hur gör jag?