Jag försökte hitta ett lämpligt forum för denna fråga och "mat" känns väl sådär, men det får duga.
När jag var liten så brukade samtliga turkar (och jag använder nu termen "turkar" i den korrekta benämningen och inte som omskrivning av invandrare) äta en slags frön som vid förtäring innebar ett konstant spottande av rester på golv och mark. Smaken var salt. Fröna var avlånga, ca 0,5-1 cm långa samt var vita/ljusgula. Kanske var det solrosfrön men jag vill veta med säkerhet från någon som är insatt i fröfrågan?
Helt klart saltade solrosfrön med skalet på. 52 000 000% säker
fy fan
__________________
Senast redigerad av FreeWilhelmFree 2008-02-21 kl. 12:47.
Finns miljoner olika sorter. Vad det än är för frukt/grönsak/blomma, har den frön, så kan man vara säker på att det är en arab/turk/iranier framme där och ska rosta och salta dem.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!