Citat:
Ursprungligen postat av
egon2b
Vill du utveckla vad du menar med den frågan?! I detta fallet är det fråga om grammatiska variationer via just ordvalet.
Kanske menar du: Har läsuttalet på enskilda ord breddats så att talat språk får skriftgrammatik?
Jag vet inte om jag tänkte så värst mycket. Det brukar väl antas och klagas på här på språkforumet att läsuttalet ökar. Jag satte detta i samband med den utvecklingen men tyckte inte att det var samma sak som t.ex. att uttala
ladugård som det stavas istället för
laggård, utan drog till med både "ordval" och "grammatik". Det kanske hade räckt med "ordval" eftersom
de här skorna gått direkt till
dessa skor utan att passera
dessa skorna.
Citat:
Och just så kan det vara. Troligen konsumerar ungdomar förhållandevis mycket skriven svensk text, i förhållande till dialog på det man kan kalla vårdat svenskt talspråk.
Fast konstruktionen
den/det/de här + bestämd form är ju så oerhört vanlig i den delen av landet där den används att de inte kan ha undgått att höra föräldrar, lärare och andra vuxna använda den dagligen. Min spontana reaktion är att det rör sig om något slags omvänt tonårsuppror, där man försöker distansera sig inte genom slang och annat "lägre" språk, utan genom att bli ännu "finare" än de man distanserar sig från. Det skulle vara intressant att veta om den där kompiskretsens språkomläggning sammanfallit med en övergång till tantigare kläder eller något annat "konservativt".