Citat:
Ursprungligen postat av ja-jävlar
Som sagt, förstår reaktionen, hade själv tänkt likadant MEN, tidningarna skriver lite olika, av obduktionen så framgår det att man inte vet hur hon dog, hon hade inga märken på halsen eller andra tecken på strypning. Tidningarna vill sälja, därav skriver de allt möjligt, vissa jornalister idag hörde knappt färdigt domskälen innan de sprang ut och ringde eller surfade till sina redaktioner.
Ok ja då är det en helt annan sak om de uppgifterna bara är påhittade utav media.
Nedanstående är alltså ren lögn och han har aldrig sagt detta?
Citat:
Enligt rättens ordförande Jan Alvå dog hon av slaget i huvudet. En försvårande omständighet är att sambon sedan drog åt snaran runt hennes hals
.
Om hennes död orsakades utav ett slag mot huvudet och inget mer hände efter, det första och enda, slaget utdelades så är jag villig att köpa att det rubricerades som dråp, dock kunde det gott ha blivit maxstraffet för dråp istället.