2008-02-01, 18:59
  #1
Medlem
rubriken säger vel allt? Jag vill byta tillbaka från trådlöst internet till sladd så de ska gå fortare, men allting har lixom låst sej på att vara trådlöst o jag vet inte hur jag byter tillbaka. Jag har en sladd från routern till min dator och jag vill komma in på vårat nätverk, kan behöva sägas att nätverket är krypterat.
Citera
2008-02-01, 19:20
  #2
Medlem
kimdah2002s avatar
Kör du XP är det väl enklast att bara inaktivera den trådlösa nätverksanslutningen och aktivera den andra? Kryptering behöver du väl inte bry dig om ifall du kör med tråd.
Citera
2008-02-01, 19:58
  #3
Medlem
Vilken är det jag ska aktivera? Jag har redan testat att avaktivera den trådlösa men det händer liksom ingenting när jag stoppar in sladden istället och jag vet inte var ja ska leta efter "sladdanslutningen" eller ens hur den ser ut.
Citera
2008-02-01, 20:53
  #4
Medlem
kimdah2002s avatar
Under kontrollpanelen nätverksanslutningar bör du ha 2 st
EN för trådlös nätverksanslutning
EN för Anslutning till lokalt nätverk

Inaktivera den trådlösa o aktivera den för lokalt nätverk genom att högerklicka på dom o välj lämplig åtgärd...

Finns inte Anslutning till lokalt nätverk så kolla att drivrutinerna för nätverkskortet är installerat...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in