Igår, 08:33
  #409
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zingo01
Ja, Kitchen Nightmares är väl bara upplagt från början till slut. Kniven mot strupen hade ju ändå viss autencitet i vissa program.
Såg något på nätet att typ 80% av Gordons besök slutade i konkurs efter ett tag i alla fall.
Mest nyfiken på hur fan han har tid med att driva alla restauranger och alla tv-shower han gör...Hells kitchen, hotel hell, Kitchen Nightmares etc... Och de nya restaurangerna i London... Han verkar driven i alla fall.

Vet inte exakt hur många av restaurangerna som går i konkurs efteråt. Men det har hänt att jag har kollat upp nån restaurang efter programmet, och det vanligaste är att de har gått i konkurs eller har stängt av andra skäl. Man kan ju undra varför, och om det ens är någon mening med att fortsätta med programmet. Samt snarlika program, som Gordon Ramsay's Secret Service. Går ju inte jättebra att faktiskt rädda dem, och göra att dd stannar och blir långsiktiga.

Och när det gäller de egna restaurangerna, så är han kanske inte så delaktig i dem. När det gäller den dagliga driften etc, det sköter säkert restaurangchefer och andra anställda.

Inspelningar av tv-program kan säkert anpassas efter när Gordon har tid och möjlighet att spela in, och det kan gå en viss tid mellan inspelningarna och när det faktiskt sänds på tv.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in