2008-01-29, 08:38
  #1
Medlem
Guddings avatar
Hej!
Jag sitter nu på jobbet och tänkte organisera lite.

för varje dator i AD't, e.x COMP001 så skall det stå vem det är som sitter på datorn och en föreslog att jag skulle sätta personen i fråga som manager över gruppen "COMP001". Grejen är väl den att vi har så mycket externt material som visar vem som sitter vad och så. Mkt lättare om allting finns i AD't, därav min fråga:
Om man sätter en person som "Manager" eller anordnar COMP001 så den är Managed By: Nils Svensson får han några speciella rättigheter? Eller är det bara ett enkelt sätt att hålla reda på vem som har hand om datorn/gruppen?
Citera
2008-01-29, 09:28
  #2
Medlem
miklons avatar
Som jag förstår det så är det bara ren information när det handlar om datorer (undantaget RODC i Server 2008).

När det gäller grupper så kan användaren som är angiven under Managed by ges rättighet att lägga till användare till gruppen.
Citera
2008-01-29, 10:05
  #3
Medlem
Guddings avatar
Tackar för svar. Det är ju inga grupper utan det är "Computers". Och det torde bara vara ren information som du säger.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in