Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2008-01-20, 08:32
  #1
Medlem
ninjapandas avatar
Ni läser denna på egen risk för jag gick inte ut skolan med betygen på topp och det är min första tripp rapport

Ålder: 18
Kön: Man
Tidigare Erfarenheter: Amfetamin,Cannabis
Tripp kompisar: Vi kan kalla dom Niklas och Johan

Det här var första gången för oss alla med nån form av Hallucinogener.


Klockan 16:00

Johan skriver på msn att han drar sig mot mig nu sammtidigt som det ringer på dörren där en nyfiken Niklas står och ser glad ut
Kanske 15min senare kommer Johan också, vi slår oss ner och jag ringer till min kran, och självklart är det strul och vi får vänta ända tills 19.15.
Vid det här laget har Niklas gått hem och fixat och trixat eftersom vi ändå ska vara hemma hos han, Iaf jag och Johan sticker iväg och möter min kran
vi får ett paket med 3 sockerbitar. Nyfikna som barn på julafton's morgonen går vi hem mot Niklas, Johan tar sin sockerbit på vägen fasst jag vill vänta och ta min tillsammans med Niklas
Klockan är nu runt 19:45.


Klockan 20:00

Vi är nu framme och jag och Niklas tar våra sockerbitar med. Vi sitter helt nyfikna och väntar på att effekten ska slå in, det går 40min men ingen tycks känna något märkvärdigt.
Så jag ringer min kran och frågar hur lång tid det brukar ta innan det slår på, han säger att det tar runt 1-3timmar och att vi ska ta det lungt sätta på en film och inte vänta på effekten.
Känns lite länge tycker vi som hört att det ska ta runt 40min. Jag sätter iaf på en film medans Johan och Niklas går ut och möter en tjejkompis som vi kan kalla Lina som ska vara våran "barnvakt"
Efter ca. 30min kommer dom tillbaks och ingen känner nån märkvärdig effekt ännu.


Klockan 22:00

Fortfarande har ingenting märkvärdigt hänt så jag ringer min kran ännu en gång och tjatar :P Han säger åt mig att inte tänka så mycket på det. Jag funderar för mig själv hur fan det ska gå till
sammtidigt som Niklas tar fram bongen och lite meck han har kvar, Perfekt! tänker jag och vi tänder upp och ryker lite, Johan ville inte ha för han har pisseprov om ca. 1 vecka.
Vi blir benga och lägger oss i Niklas säng och myser och då känner jag hur flummigt allt börjar bli och vi brister ut i as garv och ligger och bara njuter i kanske 1 timme medans allt
bara är allmänt skruvat, Johan blir riktigt avundsjuk och tänder upp en holk han också :P


Klockan 23:00

Nu börjar trippen dra igång, Niklas dator skärm börjar skruva sig och flyta runt så vi tar fram några flummiga bilder och ser hur det bara glider omkring.
Vi ligger och myser och kollar på allt som är knas och skrattar medans Johan och Lina nu ligger och myser i soffan


Klockan 23:30

Det knackar på dörren och där står Niklas kompis med ett flin, han kommer in och visar stolt upp sitt Super Skunk, jag luktar på det och det var nästan som en käftsmäll så starkt luktade det.
I vilket fall så rullar han upp ett par spliffar och bjuder laget runt utom Lina som inte tog nån drog alls denna kväll. Efter spliffen lägger jag mig ner i soffan och Jay Leno Show eller vad det nu heter går på tvn
Jag ser hur husen i bakgrunden skiftar färger allt är bara som det inte ska vara :P Efter en liten stund så liksom sugs jag in bland färgerna försvinner i en tunnel av psykadeliska mönster (vi har nu också en riktigt psycho låt igång)
Jag liksom glider ut i rymden sen dyker jag ner mot jorden igen och ser massa konstiga saker jag knappt minns vad det var för något :P Jag öppnar ögonen och där sitter Johan med ett stort flin och det bara lyser blått ur ögonen på han.


Klockan 00:30?

Niklas kompis rullar upp en till spliff med super skunk, Jag får sammtidigt för mig att ja måste kolla mig i spegeln för jag har sätt en youtube film där dom ska härma LSD effekten och det är nästan precis som i den filmen!
Jag står där inne och har det skit roligt i kanske 15min sen är spliffen klar och vi beger oss ut mot balkongen. När vi kommer in igen snor jag soff plattsen igen och känner mig total lost (grupp våldtagen från alla håll) :P
Allt slår på enormt känns det som jag minns knappt några detaljer från detta tillfälle men trippade gjorde jag :P Och så höll det på fram till kanske klockan 04:40 då jag fick för mig att gå hem för alla var skit trötta
men vi hade liksom glömt bort hur man sov? haha Så jag rör mig hemmåt och går såklart den "läskiga" vägen för jag ville verkligen inte stöta på någon polis vid detta tillfälle då mina ögon inte var att leka med :P
Det blåser på rätt bra och kallt, träden böjer sig extremt och skuggor smyger omkring i mörkret bland dem så jag går och säger till mig själv att det inte är verkligt och är snart hemma.
Är hemma runt 05:10 och värmer ett par Billy's Pan pizza, farsan kommer ner och tror jag vart ute och druckit men jag gör mig snabbt av med honom med mitt "mmmmh aaah mmhhh jag är trött" :P
Lägger mig i sängen helt väck och försöker sova men det går inte, jag vet liksom inte hur man gör :P Sätter mig vid msn men allt bara glider åt sidan så jag dyker ner i sängen och kollar på tv tills jag slocknar



Detta var en grym upplevelse och jag kommer nog ge mig på det nästa helg också fasst utan röka då
Tack för mig och hoppas ni gillade läsningen!
Citera
2008-01-20, 08:38
  #2
Avstängd
Vallikos avatar
Skönt att se att det finns folk som fortfarande är vakna.

Låter faktiskt som om ni har haft det ganska kul! Så du har precis landat eller?
Citera
2008-01-20, 08:41
  #3
Medlem
ninjapandas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Valliko
Skönt att se att det finns folk som fortfarande är vakna.

Låter faktiskt som om ni har haft det ganska kul! Så du har precis landat eller?

Det var riktigt skoj!

Var från fredagen det här
Jag sov bort hela lördagen så blev att va vaken hela natten nu
Citera
2008-01-20, 10:31
  #4
Medlem
Jocke_cs avatar
Intressant läsning, men kanske lite för kort.


OT: Kan du länka till den youtube-länken du syftade på i rapporten?
Citera
2008-01-20, 18:39
  #5
Medlem
ikkaros avatar
3/5 lite för kort och de kunde varit lite bättre beskrivningar av ruset

Jay Leno Show kollade jag också på när jag tog LSD första gången. Det avsnittet glömmer jag aldrig
Citera
2008-01-20, 19:57
  #6
Medlem
ninjapandas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jocke_c
OT: Kan du länka till den youtube-länken du syftade på i rapporten?

http://www.youtube.com/watch?v=h9EpnVAl5JA


Citat:
Ursprungligen postat av ikkaro
3/5 lite för kort och de kunde varit lite bättre beskrivningar av ruset

Okok, ska jag tänka på tills nästa tripp rapport
Citera
2008-01-20, 20:48
  #7
Medlem
Energis avatar
Ni verkar haft en riktigt go kväll.

Btw. Ditt nick och din avatar är så jävla klockrent.
Citera
2008-01-21, 02:28
  #8
Medlem
ninjapandas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Energi
Ni verkar haft en riktigt go kväll.

Btw. Ditt nick och din avatar är så jävla klockrent.

Jodå riktigt skön kväll var det

Visst är det
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback