Citat:
Ursprungligen postat av uNderdog_101
Ok, jag har ett problem (som beskrivs i mer detalj här:
http://forum.videohelp.com/topic343779.html ), min DVD-brännare har slutat funka efter en månad. Jag gjort felsökning och kommit fram till att problemet är med själva brännaren, men det är en grej jag inte är riktigt säker på, en lös tråd så att säga, så jag ställer frågan här.
Om brännaren inte fungerar på grund av ett fel i Windows XP, då borde väl felet inte kvarstå om jag bootar upp i Linux (I mitt fall en Puppy Linux 3.0 LiveCD)?
Nej, men se till att stänga av helt innan du bootar om, för i vissa fall ligger felet i firmwares som laddas ner till enheterna, och de byts inte alltid ut vid en mjukreset.
I linux ligger specifika firmwares i /lib/firmware och kör man med en liten livecd så medföljer sällan någon firmware. Då används i regel den firmware som finns prommad i enheten. I Windows laddas i regel uppdaterade firmwares upp av drivrutinen och om den inte funkar så kan man få problem.. T.ex. DVD-brännare är exempel på sådana enheter. Att köra med den ursprungliga firmwaren kan dock innebära kompatibilitetsproblem med t.ex. dual-layer skivor etc. Men det är då inte Linux fel, utan bara det att man inte tillhandahåller senaste firmware eller drivrutin.