Citat:
Ursprungligen postat av Nightblade
Sökt men inte hittat en enda tråd rörande denna substans!
Hur fungerar den, vad har ni för erfarenheter, hur ställer den sig mot syra och har den några kända boosters? kort sagt en liten FAQ.
Och japp, jag har läst på erowid.
MVH
testade en del 2CB och 2CI för några år sedan, 2CI fick man ha respekt för det var otroligt potent, 20 mg var som att trycka i sig dubbel dos LSD av shivalappskvalitet om inte värre! ruset satt i runt 8-10 timmar och det var hög nivå hela tiden vid de tillfällen vi provade.
2CB är lite "mysigare" och påminner lite om att ta en större dos svamp tycker jag. vid ett par tillfällen blev det för mycket (vi doppade E i 2CB bla) och det enda som hände för mig var i princip kräkas, trött, snurrig, stenad som om man rökt potent CB och sedan sova.
kan tillägga att vi drack ingen alkohol alls under de tillfällen vi tog 2CI, däremot drack vi ofta lite pils under 2CB-resorna, det var en mer "kontrollerad" tripp sas. jag skulle gärna ta det igen, men det är som tidigare nämnts lite svårt att få tag på verkar det som.