Citat:
Ursprungligen postat av Balthazaer-
Inför donationer som inte knyts till användare, så man kan donera utan att det finns en teknisk möjlighet att spåra fb-kontot till en verklig person.
Det löser både "banna betalande medlem"-problemet och hindrar inte forumets ljusskygga individer från att dra sitt strå till stacken.
Min erfarenhet av siter med engagerade användare är att donationer ger ofantligt mycket mer än annonser.
Så att vissa får dra sitt strå till stacken medan andra får fribiljett, menar du?
I alla system med frivilliga donationer så är det alltid en klick som överanstränger sig medan majoriteten "inte har några pengar den här veckan". Det är orättvist och jag stödjer det icke.
För övrigt, menar du att Flashback helt och hållet skulle gå över till donationer? Det är en omöjlighet. Det jag tog upp var ett system där enskilda användare kunde köpa sig loss från reklamen, medan vanliga reklamfinansierade Flashback var kvar som standard.
Jag utgår ifrån att jag rent ekonomiskt skulle bidra mer till Flashback om jag betalade en årlig summa än genom att klicka på en annons en gång per kvartal. Däri ligger vinstmöjligheten för Flashback att anamma detta förslag. De som gärna skulle köpa sig fri från reklamen är de som i princip aldrig klickar på annonserna. Så det kan inte leda till annat än vinst för alla inblandade parter.