Citat:
Ursprungligen postat av blåljus
Hur kan jag hitta företag i Norge som behöver truckförare? Har läst runt lite och det visar sig att man tjänar betydligt mer om man undviker att gå genom bemaningsföretagen även om det är lättast. Någon som har något tips?
vänd dig till norska bemanningsföretag i norge,dom betalar oftast bäst,du kan börja arbeta innan skattekortet kommit,norska företag e vana vid utländska arbetare så det enda som händer e kanske att du får vänta på första lönen lite längre(för innan skattetabellen kommit vet dom ju inte vad dom ska dra).
anledningen till att bemanningsföretag e bättre e att dom ofta betalar boende osv,nu vet jag inte hur det ser ut för truckförare,men om du e lite mekaniskt lagd så finns det massor med jobb som montör vid byggen osv,jobbar själv inom industrin och har alltid boendet betalt,tjänstebil m.m.
välj ett bemanningsföretag som går mot industrijobb om du ska in som montör,där ligger timlönen runt 140-160 nok.
truckförarjobb kan du ringa och söka själv till stora företag,men håll dig runt oslo,börja med HM:s lager i oslo t.ex,brukar "dejta" en svensk brud som jobbar där när jag e i närheten,det e runt 140 st på det lagret.