2007-11-24, 13:31
  #1
Medlem
Jag har bandwidth monitor pro igång, och det indikerar på att jag laddar ner ungefär mellan 1-8 kb/s så gott som hela tiden, även om jag stänger av alla fildelningsprogram och webbläsare.
Min första tanke var att det kanske var ett virus eller en trojan, men nu har jag scannat datorn med fem sex olika program utan att hitta något sådant, så då undrar jag om det finns något program som kan avgöra vilket eller vilka program som använder min internetanslutning?
Citera
2007-11-24, 15:28
  #2
Medlem
Det är windows själv som kopplar upp sig antagligen. Dra ut nätverkskabeln så slår du flera flugor i samma smäll. Du slipper oroa dig för vad som använder ditt internet och vi andra slipper läsa dina posts.
Citera
2007-11-24, 17:33
  #3
Medlem
Jag tänker ignorera coupas idiotiska inlägg, frågan kvarstår, finns det några program som kan avgöra vilka processer i Windows XP som använder bandbredd?
Citera
2007-11-24, 17:50
  #4
Medlem
pirates avatar
http://www.ibiblio.org/security/articles/fport.html
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in