Jag har inte lyckats hitta artikeln, men jag kan väl skriva något i alla fall.
Kvantteleportering (eng.
quantum teleportation), är ett fenomen som innebär att man "överför" ett kvantmekaniskt tillstånd genom att utnyttja hoptvinning (eng.
entanglement) och ett visst utbyte av information. Hoptvinning innebär att två (eller flera) system beskrivs "gemensamt" av ett kvanttillstånd; de är relaterade till varandra på så sätt att en mätning på det ena systemet bestämmer egenskaperna hos det andra oavsett hur stort fysiskt avstånd det är emellan dem. Det finns alltså en korrelation mellan mätresultaten man får från de två systemen, vilket man med lite uppfinningsrikedom kan utnyttja till en form av teleportering.
Det är viktigt att påpeka att detta inte är fråga om en transport av materia eller energi; det enda som överförs är själva kvanttillståndet. Det är inte heller fråga om att information överförs snabbare än ljuset, eftersom man för att lyckas med teleporteringen dessutom måste överföra vanlig (klassisk) information (vilket måste ske långsammare än ljuset). Om man vill få en översikt över dessa fenomen, kan det vara bra att börja med
EPR-paradoxen och sedan gå vidare
Det kan också vara på sin plats att förtydliga att det inte heller är frågan om att kvanttillstånd kopieras; något som inte är möjligt eftersom det skulle innebära att kvantmekaniken inte är motsägelsefri. Det så kallade icke-kloningsteoremet säger att det inte är möjligt att skapa en kopia av ett godtyckligt kvanttillstånd; om man kunde göra det skulle man nämligen känna till både läge och rörelsemängd hos ifrågavarande system, vilket trotsar Heisenbergs obestämbarhetsrelation. Kopiering och hoptvinning är alltså skilda fenomen.
Vad gäller teleportering av makroskopiska objekt (som t.ex. människor), så är det nog något som kommer att fortsätta vara folket i
Star Trek förbehållet i en mycket lång tid framöver. Ett föremål som består av i storleksordningen 10^24 partiklar, innehåller en ofantlig mängd information som ska överföras. Sedan har vi också problemet med dekoherens, d.v.s. att föremålet man vill teleportera växelverkar med omgivningen, Detta leder till att de individuella partiklarnas ytterst känsliga hoptvinnade kvanttillstånd (som är nödvändiga för att teleporteringen skall fungera) störs. Hur man skall bära sig åt för att lösa ett sådant monumentalt problem är en riktig utmaning.