Mass Effect börja närma sig sitt tjugoårsjubileum. Det vore kul om det kunde göras en remake av det, men inte som action-rpg den gången, utan som c-rpg typ Baldurs Gate 3.
Jag har alltid velat haft en uppfräschad FFVII. Alltså inte hack n’ slash adhd-spelet vi fick utan en äkta remaster som bara uppdaterar grafik och ljud men behåller stridssystemet och allt annat troget originalet. Möjligen lite spelbalansering och en översyn av materiasystemet då det är väl lätt att bli totalt OP.
En riktig remake av GTA San Andreas hade sålt som smör. Jag vet att GTA V är inspirerad av den men de har bara gjort en rejält bantad version av San Andreas genom att i princip endast inkludera 1 av 3 städer. Vad hände med Las Venturas och San Fierro? Dessutom är inte landskapet och världskartan lika stor som San Andreas var.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!