Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2007-11-18, 14:35
  #1
Medlem
NkrumahFubars avatar
Efter lite missöden med olika langare (jag hatar idioter) har jag bestämt mig för att skita i dom, dra ner på mitt rökande och odla själv istället. För ändamålet har jag inköpt en begagnad 250w HPS, läst på massor på olika websidor och sett ready set grow-filmerna. Jag tror att jag har ganska mycket kött på benen nu men vill ändå avstämma med er lite mer erfarna odlare att allt är rätt, och få lite hjälp med att lösa några problem jag har.

Mitt utrymme är en garderob med måtten 115x60x177 (bredd x djup x höjd). I de guider jag har läst räknar man på 30-40 cm2 per planta. Alltså borde det vara lagom med plats för 6 stycken bushstyle-plantor.

I swecans odlingsguide står det att det är rekommenderat med 3000 lumen per kvadratfot. En 250w HPS bör ge någonstans i närheten av 30000 lumen,

115*60 = 6900cm2
6900cm2 = 7 kvadratfot

7 kvadratfot * 3000 lumen = 21000 lumen
(alltså hur många lumen som ska behövas)

Alltså bör en 250w HPS räcka fint antar jag. Men nu är det som så att jag tänkte använda en 200w blå/vit LE under veg, och det enda jag kan hitta är att en sådan med reflektor ger 17000 lumen.
( http://www.plantesgrasses.com/forums...showtopic=6128 ) Blir ~2500 lumen per kvadratfot för lite eller vägs det upp av att jag kan ha lampan mycket närmare till plantorna?

Garderoben jag har är en inbyggd i väggen som hör till min hyreslägenhet, jag kan alltså inte såga/borra i den, vilket gör att ventilation blir lite komplicerat. I en annan tråd här på flashback tipsades det om: http://www.head-nature.com/04252?id=RhppmRja&mv_pc=84 och den verkar ganska vettig, problemet som jag ser det är att det kommer pumpas runt mycket varmluft i utrymmet, kommer det här att bli ett stort problem för mig eller går det att lösa på något smart sätt? Jag har även en vanlig bordsfläkt från clas ohlson som kan fläkta på ordentligt.

Lukt är heller inget stort problem för mig eftersom grannarna som bor på samma plan som mig i hyreshuset också puffar, och resten är i princip pensionärer. Det i kombination med att jag inte kommer att beblanda mig med langare något mer gör att risken för husransakan i princip är obefintlig.

Tacksam för svar på frågor och förslag om annat rörande odling.
Citera
2007-11-18, 21:15
  #2
Medlem
professor_knass avatar
Varför vill du köra LE under vegg? Kör HPS:en hela tiden vettja. Och om du vill få ut så mycket som möjligt, kör 28st 15x15cm krukor istället.

Du kan sätta upp en stark fläkt i högt upp i rummet som blåser nerifrån och upp, som du kopplar till en ventilationsslang som leder ut ur rummet.
Citera
2007-11-18, 21:16
  #3
Medlem
kanske inte stor hjälp,
men jag hatar idioter också,
så jag förstår dig!!!
Citera
2007-11-18, 21:30
  #4
Medlem
NkrumahFubars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av professor_knas
Varför vill du köra LE under vegg? Kör HPS:en hela tiden vettja. Och om du vill få ut så mycket som möjligt, kör 28st 15x15cm krukor istället.

Det var med tanke på värmeproblem, eftersom ljustimmarna är många fler under veg så tänkte jag att det kan vara smart att ha en lampa som inte alstrar lika mycket värme. Sen är det väl bättre ljusspektra på en blåvit LE än på HPSen för veg.

Citat:
Ursprungligen postat av professor_knas
Du kan sätta upp en stark fläkt i högt upp i rummet som blåser nerifrån och upp, som du kopplar till en ventilationsslang som leder ut ur rummet.

Jag kan som sagt var inte göra hål i garderoben, det gäller även dörrarna.. Det kanske kan vara möjligt att ha dörrarna öppna medans lampan är på iofs.
Citera
2007-11-18, 21:31
  #5
Medlem
NkrumahFubars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av malmö_7
kanske inte stor hjälp,
men jag hatar idioter också,
så jag förstår dig!!!

mm tycker inte sånna borde få finnas.
Citera
2007-11-18, 21:36
  #6
Medlem
professor_knass avatar
Ja, du kan ha dörren öppen och hänga upp nåt tjockt draperi eller något, och ha ventilationsslangen i ena hörnet eller nåt kanske?
Citera
2007-11-18, 22:01
  #7
Medlem
NkrumahFubars avatar
Men då kan jag ju lika gärna förenkla det hela genom att skippa både ventslang och draperi och istället rikta upp en fläkt mot lampan och öppna fönstret i rummet samt dörrarna till garderoben så det blir drag tills temperaturen är rätt.
Citera
2007-11-19, 07:39
  #8
Medlem
professor_knass avatar
Jag tror inte jag fattar riktigt hur det ser ut. Hm hm.
Citera
2007-11-19, 09:43
  #9
Medlem
NkrumahFubars avatar
Jag återkommer med foton och så när jag har fixat upphängning till lampan, termometer och fläkt. Så kan jag testköra det hela istället för att fråga om hur det skulle fungera i teorin.
Citera
2007-11-19, 10:55
  #10
Medlem
painteds avatar
Jag skullle ändå tänka om minst 10 gånger när det gäller lukten. Kommer du inte få besök av familj, vänner, kommer penssionärernas hemtjänst känna lukten?
Kommer grannarna som puffar göra sno dina plantor?

Men tanke på hur många plantor du har så kommer det lukta en hel del.

Jag vet inget om hur du bor och så men jag skulle rekomendera ett kolfilter.

mvh / painted
Citera
2007-11-19, 11:50
  #11
Medlem
NkrumahFubars avatar
Efter sex års puffande i lägenheten så har det inte varit några problem hittils när det har luktat suspekt i trapphuset. Jag tror att många missbedömer hela den svenska sköt-dig-själv-och-skit-i-andra attityden och nojjar ur totalt i onödan. Sen har jag en luftrenare också som kan stå på och pumpa lite luft genom kolfilter, den avjoniserar luften också fast det vet jag inte så mycket om hur det fungerar.
Citera
2007-11-19, 22:29
  #12
Medlem
professor_knass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NkrumahFubar
Sen har jag en luftrenare också som kan stå på och pumpa lite luft genom kolfilter, den avjoniserar luften också fast det vet jag inte så mycket om hur det fungerar.

Är det en Honeywell från Claes Ohlson?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback