Jag är på väg att bli en förstagångsodlare och håller på att bygga ihop min garderob där jag vill att min Skunk (femmade frön) skall frodas.
Men jag har några frågor om sticklingar. Är det så att man så enkelt kan klona en planta? Genom att bara noggrant klippa av en gren av en planta, sätta ned den avklippta delen i jord och så växer en klon upp?
If so, hur skall man fördela ljuset på sticklingarna, skall man utgå ifrån att en stickling är ett nysått frö eller kan man sätta en liten stickling i blom relativt snart efter man planterat den, jag tänker mig 1-3 veckor. Är det möjligt att, från en planta skapa kanske fyra sticklingar och ha alla i samma vegetativa fas?
Jag har läst ganska mycket om cb-odling och det känns ganska svårt att misslyckas om man sitter inne med bara lite kunskap, men just detta har jag inte hittat någon info om.
Hoppas någon kan ge bra svar
Peace