Citat:
Ursprungligen postat av
yournotlikeme
Men va? Aldrig hört något liknande. Vilken läkare väljer att i första hand skriva ut Alprazolam som är den starkaste bensodiazepinen som finns. Att du BAD om Sobril och fick Xanor låter helt sinnessjukt egentligen.
Alprazolam brukar läkare idag vara VÄLDIGT restriktiva med att skriva ut. Ofta krävs det att personen har testat halva apoteket i ett års tid och lider av grov panikångest eller liknande.
Det som kommer hända om du tar 0.25 mg Xanor per dag en längre tid är att du kommer få tolerans och behöva ha mer för att få samma effekt. Du kommer definitivt ha svåra problem att sluta med det om du går på det dagligen i ett halvår som du säger.
Jag har varit beroende av benzo och det är ett HELVETE att sluta med. Man blir ett psykiskt och fysisk vrak länge.
Lider du av panikångest eller något annat som befogar utskrivningen av Alprazolam?
Börja inte med benzo dagligen, även om det är Oxazepam (Sobril) eller Xanor. Det är bara en tillfällig lindrig som ofta leder till missbruk som är väldigt svårt att ta sig ut.
Ja tänk att stöta på en sån läkare när man var som mest nere i pillerträsket å härjade. Inte ens lägsta dos Oxazepam vid behov kom på tal för min del då alla journalanteckningar är ganska tydliga med att jag har agerat självutnämnd läkare sedan mina tidiga tonår, med förödande resultat.
Nej men det brukar ju vara läkaren som lägger fram ett sånt förslag och inte patienten själv, som sedan nekas sitt förslag om ett byte till en svagare, lindringare Benz. . 🤔👍
Hur som helst så var även jag en gång så fast i Benzo träsket att det för mig var ohanterbart att gå en dag utan mitt vad jag så kärleksfullt kallade det, "mitt livselixir". Mitt syntetiska lugn och inbillade lycka 👌
Nej, att behandla sin depression eller vardagsångest med Alprazolam, av alla preparat, kanske varje dag och under en längre period där dosen förmodligen steppats upp ett par milligram sen början, då ingen undgår toleransutvecklingen. Det är ett så självdestruktivt sätt att bedöva sin ångestproblematik på som i början fungerar relativt bra faktiskt, men som så många av de som blir ordinerade dessa preparat av läkare inte alla gånger blivit informerade om dess risker och de försiktighetsåtgärder som bör vidtas för ett ansvarsfullt användande. Många patienter vet oftast inte exakt vad det är dom ger sig in på när de sätts in på en benso.
Till skillnad från mitt förra jag så anser jag nu att restriktionerna gällande utskrift av bensodiazepiner eller narkotiska preparat överlag, är ett sunt förhållningssätt till vanebildande läkemedel och hur försiktiga vi bör vara. Fan kolla USA där xanax, klonopin, ativan osv verkar delas ut hej vilt till folket som i många fall behandlas med dessa mediciner under en längre tid. Väldigt många absolut hatar deras läkare idag, som försatt dom i en situation de inte räknat med. En läkare borde verkligen förklara och betona vikten med ett ansvarsfullt bruk, och smärtan som den helvetiska kamp ett benso beroende innebär och för med sig.
Usch och fy fan vad man skadad sig själv med hjälp av dessa flödder piller
Tänk er för kids.