Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Jag tror snarare på det omvända, att de kvinnor som tar sig till toppen av patriarkatet är av hårdare virke än motsvarande män, och således ganska kalla och odrägliga typer som det är lätt att hata. Jag har själv jobbat under en kvinnlig VD och många med mig tålde inte fanskapet, men det var inte för att hon var kvinna utan för att hon var ett riktigt jävla svin. Och så var det väl många som uppfattade Maria "järnladyn" Curman som slaktade vilt på SVT och till slut jagades bort av personalen med högafflar och facklor. Och original-järnladyn Thatcher ska vi ju inte tala om.
Håller jag helt med om. Jag menade bara att feministerna som syns och hörs, de är ju inte få, ser det som ett strukturellt angrepp på kvinnor. "Hon straffas för att hon är kvinna" och allt det där.
Det är faktiskt ingen perifir uppfattning, jag har träffat många som är både välutbildade och allmänbildade som köper denna konspirationsteori rakt av.
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Sant, fast Schenström var ju vare sig oerfaren eller speciellt kvinnlig annat än till valda delar av anatomin. Hon är nog ganska slipad, och hon kallades "pansartaxen", röt "Schenström!" när hon svarade i telefon, och vissa moderater var halvt livrädda för henne. Stegö-Chiló verkade rätt stabil också. Den som var vek och oerfaren var väl i så fall Borelius.
Håller med. Schenström faller ju "inte under mallen ung och oerfaren", men många gör det. Och då kommer såklart misstagen.
Mikael Odenberg har ju i dag t ex gått ut och kritiserat Reinfeldt för att ta in för många unga och oerfarna medarbetare.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article1153847.ab
Nåja. I sak tror jag vi är helt överens här.