Citat:
Ursprungligen postat av Psilocobe
Vart finns det?
Hittade tråden om det nu, West-en
Såg att du har 50kW på din. Det räcker alltså för att tända en cigg? Hur länge behöver man "lysa" på den innan det blir glöd på ciggen?

50kW har jag inte.

50kW = 50 000W = 50 000 000mW, lär ju lätt kunna kapa kroppsdelar ā la Star Wars med...
Jag har då en 50mW grön laser och det går att tända en cigg med det, jättelätt är det inte. Rekommenderar en 100mW faktiskt.
För att tända en cigg så håller man lasern stadigt i handen riktad mot tobaken (mörkare än papperet och absorberar därmed mer energi). Efter en sekund börjar det ryka, och håller man kvar den och suger försiktigt, samt blåser väldigt försiktigt kan det hända att det tar glöd och vips, ciggen är tänd!
Med en 100mW-laser bör det vara betydligt enklare, bör nog gå utan problem.
Min köpte jag från
www.dealextreme.com, de är absolut billigast i branschen. Gratis frakt också.
Måste erkänna det är smått häftigt när man väl får fyr på ciggen med lasern!
Ett sista tips är att skaffa "True 50mW" istället för den billiga 50mW från Dealextreme om man nu köper därifrån. Jag äger båda och True-varianten är klart starkare, rätt mycket också.