Flashback bygger pepparkakshus!
2007-10-24, 19:34
  #1
Medlem
Caughts avatar
Gomorron!

Nu är det såhär, att jag har en dator som bara är ståendes avstängd dygnet runt, därför tänkte jag försöka skapa en sorts "Hårdvarubrandvägg" av denna.

Jag har en del erfarenhet av Linux, vilket jag antar är det mest lämpliga för ändamålet. Jag googlade en del på att göra brandväggar av datorer, men hittade inget lämpligt, därför vänder jag mig till kära Flashback!

Jag söker något som kan arbeta tillsammans med min router, som en brandvägg innan den, mestadels för att lära mig mer om hela grejen.

IPcop var något jag fann via google, och den har ungefär det jag söker. Jag planerar att använda routern som den är med DHCP server, men ha brandväggen innan den, alltså närmast internet. Om någon motsätter sig detta, så sätter jag den självklart bakom routern, om det är något som rekommenderas.

Är IPcop bra, eller finns det ännu bättre saker?
Några tips att tänka på när jag genomför det?

Jag söker något lättkonfigurerat, lätt att öppna portar osv.

Tacksam för hjälp!
Citera
2007-10-24, 23:00
  #2
Medlem
sommarlovs avatar
Tyvärr vet jag inte vad det heter, men det finns, den startar från cd, så du behöver ingen hårddisk som surrar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in