Citat:
Ursprungligen postat av
U22
Nu har det gått några dagar och jodå, det känns som att pumpafröna har lugnat ner min mage någorlunda. Dock verkar min mage ha fått nya rutiner. Jag kan äta nästan vad som helst under dagen utan att springa på toa hejvilt och utan att känna något särskilt, men morgonen efter så ska allting ut. Får gå på toa minst 3 gånger innan jag känner att jag vågar lämna hemmet. Men resten av dagen är åtminstone rätt så lugn.
I just pumpafröerna finns det mycket höga nivåer av Lektináser och därtill även Fytinsyra.
Lektinàs är ett vegetabiliskt protein som har en förmåga att kunna binda kolhydrater och sålunda förhindra absorptionerna hos tunntarmens så kallade Epithel-celler.
Epithel-cellernas största närings- och energi-källa är just kolhydraterna som finns i den maten som vi äter vilka spjälkas av Enzymerna Amyláser. Amylàs-enzymerna finns i munsaliven och hos bukspottkörteln samt även hos tunntarmens Epithel-celler.
Lektináser påverkar också bakteriefloran inom både tunntarmens och tjocktarmens Epithel-cells-skikten på ett negativt sätt.
Lektináser har även en förmåga att kunna ta sig igenom tunntarms-barriären och sålunda ta sig ut i blodomloppet där de sedan med tidens gång orsakar inflammation.
Inflammation betyder att de olika vita blodkropparna har inkallats till en vävnad där en irritationsprocess pågår.
Leûkocýterna, det vill säga, de vita blodkropparna som till exempel: Neûtrofíla och Eósinofíla samt Basofíla granulocýter utsöndrar så kallade Cytokináser eller Cytokíner vilket leder till en inflammatorisk process.
Till dessa vita blodkroppar finns även vävnads-Makrofáger vilka också utsöndrar Cytokíner.
De vita blodkropparna utför inte endast Fagocytéring, det vill säga, att de oskadliggör mikro-organismer genom att bryta ner bakterierna inuti sina cellkroppar inom en såkallad Fagosóm = ( En skyddsblåsa som den vita blodkroppen bildar omkring en bakterier innan den slutligen bryts ned ) ... utan de vita blodkropparna utsöndrar även gifter direkt mot kroppsvävnaden och då uppstår inflammation.
När en inflammation uppstår som till exempel i tunntarmens slemhinna, och då räcker det med en låg-gradig inflammation, så resulterar det i att diarréer uppstår.
Fytinsyra som också finns i rikliga mängder i pumpafröerna utöver proteinerna Lektináser, har en förmåga att hindra delar av näringen i pumpafröerna att kunna absorberas av tunntarmens Epithel-celler.
Fytinsyra har också visat sig med att kunna binda mineraler som Järn, Zink, Magnesium, Koppar och Kalcium och sålunda föra med sig mineralerna ut ur kroppen med avföringen.
Allting som kan försämra Mag- och Tarm-kanalens funktioner på grund av den mat som vi äter ... sker alltid på lång sikt.
Tänk på din kropp och var rädd om den, när skadan blivit ett faktum kan det vara för sent att återställa den.
I nästa inlägg skall jag berätta för dig, och även för andra trådmedlemmar om de stora likheterna mellan Björk-pollen-Alergin och Cólon Irritábile, det vill säga, IBS.
Vad jag antar, att inte, många personer känner till, är att det finns ett Cirkulatór-fungerande system där de övre luftvägarna så och även de nedre luftvägarna vilka står i direktförbindelse via slemhinnorna med Mag- och Tarm-kanalen, mer om detta kommer i mitt nästkommande inlägg.
Mvh/
@JokerMannen