2007-10-09, 22:31
  #1
Medlem
Tjopp


Märkte att det helt plötsligt blev totalstopp i slasken och diskhon idag, blev lite smått sur och spolade ur med högt tryck från kranen rakt ner i avloppet. Och det ordnade sig faktiskt en stund. Då provade jag med Propplösaren, men då blev det totalstopp igen.

Gav mig på mecket att skruva loss plaströren under diskhon och rensa dessa, och herrejävlar vad mycket göttigt det fanns där, säkert 1cm tjock beläggning på rörväggarna, helt svart, fettliknande gegg.

När jag skulle sätta tillbaka rören så råkade jag spräcka "muttern" som skulle hålla fast detta vattenlås, så jag åkte iväg för att köpa mig en nytt vattenlås. Tyvärr så är det nåt jävla specialvattenlås jag har, H-låset heter det, och det är skarvat från hit och dit, troligtvis av han som bodde här innan. SÅ det gick inte att hitta vettiga reservdelar. Jag grejade lite själv och löste det ganska bra, men när jag sen spolar vatten i skiten så är det stopp i alla fall, Så det borde ju vara i den fasta delen som sitter direkt från avloppsröret i golvet upp till där vattenlåsen börjar nånstans.

Så, hur får jag loss detta stycke, det sitter med nåt liknande kitt som man har runt toalettstolar vad jag kan se. Och är det bara att köpa nytt vattenlåspaket sen och fästa på samma sätt igen eller bör man kontakta sig en rörmokare?


För att göra en lång historia kort, hur fan byter man ut det gamla röret som går upp från avloppsstammen och sätter dit ett nytt, är det svårt att göra själv, måste jag ta dit en rörmokare för det?
Citera
2007-10-10, 02:10
  #2
Medlem
tja

Är du någolunda händig så klarar du det själv men är du osäker så anlita en röris
Citera
2007-10-10, 17:05
  #3
Moderator
Tystnads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jukon
Är du någolunda händig så klarar du det själv men är du osäker så anlita en röris

Precis ! är du händig fixar du det själv ,inte så svårt igentligen.

Ett tips: Sätt för bövlen inte tillbaka det nya röret eller det gamla med "kitt" som du nämnde ,eller "Evomatic" tätning där rören går ner i golvet.

Man MÅSTE ha en riktig gummimuff/propp ,för risken är annars att blir det stopp igen längre ner i rörsystemet och då är risken stor att detta vattnet pressar upp kittet/evomatic tätningen och då rinner vattnet under diskbänks skåpet ner mellan golvmattan och betonggolvet.Du märker inget förrän golvmattan börjar korva sig och då är det försent ,hela golvet(mattan) måste rivas ut ,avfuktare in ,golvläggare får lägga in nytt gplv etc .INTE KUL!

Hur du får väck röret från kittet? genom att lirka med det gamla röret ev måste du hugga ,lirka väck kittet med en mejsel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in