Citat:
Ursprungligen postat av Roar321
Tackar för svar! Menar du typ hemlösa som ser till så dom hamnar där under vintern? Det skulle jag nog göra om jag var i den situationen!
Har du suttit inne? hur länge och var? (svara om du vill)
Verkar som att öppna anstalter är fritidsgårdar där man spelar pingis, biljard och har det hyfsat. Men Kumla och Hall och Tidaholm verkar inte lika kul.
Sen verkar det ju vara rätt mkt regler inne på anstalterna och man måste gå upp tidigt 07.45 har jag läst någonstans i denna tråd och man måste jobba med något tråkigt eller plugga. Många verkar ju tro att fängelserna är som en hotellvistelse där man bara kan lata sig få toppenkäk och läsa böcker men så verkar det ju inte riktigt vara

Fick 3 år totalt utomlands, o överfördes sedermera till Sverige. Suttit på ett par varierande anstalter.
Öppna anstalter e ganska soft, satt på 1 öppen anstalt. Skulle nog faktiskt föredra sluten, mer strikta rutiner, och enligt mig går tiden snabbare. Sen många föredrar öppna, man kan vistas på hela området, ser mer ut som ett Kollo ja, spela biljard, hänga med folket på dom andra paviljongerna m.m
Men man är alltid påmind om att man faktiskt är i fängelse. Det är faktiskt ganska jobbigt och se naturen/sjön och div annat som får en att ibland tro man är fri. Vilket man inte är.
Därför föredrar jag slutna, fd yrkessoldat som man är. Så är jag van vid rutiner o skit. Så det e helt ok att spela upp samma dag om och om igen (vilket det känns som)
Det är korrekt, arbetsplikt och/eller studieplikt.
Haha alla tror att svenska fängelser är som semester, visst är det semester jämför med kanske Ryssland/Thailand och lite div andra ställen. Men ta en random normal svensson och informera han att han ska sitta inne en månad på test, han kommer sitta tyst som en mus så fort han släpps in på avdelningen. För även om det inte förekommer våldtäkter och konstant gängvåld där du måste välja gäng för att inte dö, så är det väldigt speciellt att sitta inne.
Skjutsnuten verkar ha mer tid avtjänad än mig, så han får gärna ge sin åsikt också.