Jag såg en ganska så kul grej på
http://macworld.idg.se/ .
Citat:
Starta terminalen och skriv emacs. Tryck på Esc-tangenten och sedan på X. Det ska stå M-x i statusraden. Skriv sedan in det spel du vill spela. Skriv gomoku för fem i rad. Du kan också spela Tetris, Solitaire, Pong och Snake.
För att prata med en terapeut så skriver du doctor. Tryck på Retur två gånger varje gång du har skrivit in dina svar.
För att avsluta slå Q och sedan Kontroll-X och sedan Kontroll-C för att avsluta emacs.
Doktorn var helt klart roligast!
Det lär finnas fler sådana här grejor gömda. Eftersom jag är en total novis känner jag inte till dem. Så, är det någon här som har tips på liknande grejor man kan knappa in i terminalen?
Jag minns att jag kunde ett skript som utförde någon beräkning som inte tog slut förrän man avsluta terminalen. Perfekt om man vill se hur mycket fläktarna börjar snurra efter att processorn har belastats till 100% i ett par minuter

Är det någon som vet vilket skript jag menar?