Citat:
Ursprungligen postat av DavidBautista
Hur mycket kostar det då? Blir det många komplikationer med det hela?
Ja som sagt måste du byta till ett 64-bitars OS om du ska kunna utnyttja 4gb eller mer fullt ut. Både XP och Vista finns i 64-bitars versioner.
En fråga bara: köper du programvara (spel,OS, etc) eller laddar du ner? Om du hade tänkt att köpa ett 64-bitars OS bara för 1gb mer i RAM så tycker jag att det lika gärna kan kvitta, för det är bara bortslösade pengar (enligt mig, dessutom har microsoft redan så mycket pengar så).
Sen är inte alla program utrustade så att dom klarar 64-bitars OS, så det kan medföra att vissa program inte funkar osv. Det kan ju vara lite surt.
Sen måste du även kolla upp ifall din processor stödjer 64-bitars OS eller inte. Dom flesta (om inte alla?) nya processorerna stödjer detta och är därför oftast inte något problem.
Så en fråga; Exakt vilken modell är det på din processor?