2010-08-03, 17:43
  #1165
Medlem
Flyktingkvot sätter press på bostadskön i Lund


http://www.sydsvenskan.se/lund/artic...ostadskon.html

Jasså då blir det tydligen press, men när studenter får bo i gamla husvagnar då görs inte ett skit.
Sjukt
Citera
2010-08-03, 17:54
  #1166
Medlem
Lokförare slagen i ansiktet


Citat:
Den 43-årige lokföraren hade precis slutat sitt pass på lördagskvällen i Malmö och hade tagit tåget hem till Lund. På samma tåg färdades fyra killar i 20-årsåldern.

http://politisktinkorrekt.info/2010/08/03/lokforare-slagen-i-ansiktet/
Citera
2010-08-03, 21:49
  #1167
Medlem
zeke5s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ascheberg
Flyktingkvot sätter press på bostadskön i Lund


http://www.sydsvenskan.se/lund/artic...ostadskon.html

Jasså då blir det tydligen press, men när studenter får bo i gamla husvagnar då görs inte ett skit.
Sjukt
Flyktingar har gräddfil till bostäder,sjukvård,tandvård,utbildning.
Och du kan inte göra något åt det.
Citera
2010-08-03, 23:30
  #1168
Medlem
Kvinna slog rånare och räddade sin telefon

Citat:
Med ciggen hängande i mungipan gick den unge mannen fram till kvinnan och sa:
"Ge mig din telefon".
Han fick istället en smäll och är nu anhållen för rån.


http://www.sydsvenskan.se/malmo/article1194683/Kvinna-slog-ranare-och-raddade-sin-telefon.html
Citera
2010-08-04, 17:43
  #1169
Medlem
En 32-årig man åtalades i dag för tio åldringsbrott i Malmö.

http://www.sydsvenskan.se/malmo/arti...re-atalad.html

_____________________________

Maskerade rånare
slog till mot matbutik


http://www.sydsvenskan.se/malmo/arti...rningsman.html

__________________________

Två häktade i kopplerihärva

Citat:
26-åringen misstänks för grovt koppleri den 17 mars i Rosengård. 31-åringen misstänks för grov våldtäkt mot barn mellan den 17 och 18 mars i en spellokal i Malmö.

http://www.sydsvenskan.se/malmo/article1194989/Tva-haktade-i-koppleriharva.html
__________________
Senast redigerad av ascheberg 2010-08-04 kl. 17:58.
Citera
2010-08-04, 17:57
  #1170
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zeke5
Flyktingar har gräddfil till bostäder,sjukvård,tandvård,utbildning.
Och du kan inte göra något åt det.
"Flyktingar" ? turister menar du väl
Citera
2010-08-04, 18:00
  #1171
Medlem
Citat:
Omedelbart inflyttningsstopp för nyanlända invandrare till Malmö. Slopa allt kommunalt stöd till mångkulturella verksamheter. Avveckla integrationsprojekt som inte ger effekt......

http://www.sydsvenskan.se/malmo/article1194806/Svenska-traditioner-och-flyktingstopp.html
Citera
2010-08-04, 18:04
  #1172
Medlem
deadsets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ascheberg
http://www.sydsvenskan.se/malmo/article1194806/Svenska-traditioner-och-flyktingstopp.html

Tummen upp.
Citera
2010-08-04, 18:54
  #1173
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av L0daren
Jag är Stockholmare och förvisso uppväxt i ett multikultiområde med dess problem osv.

Ändå ser jag på fasa med det som händer i Malmö med omnejd. Såvitt jag förstår så äger blatteriet rum överallt, både i förorter och i innerstan där de tydligen är etablerade i till skillnad från Stockholms innerstad som fortfarande är hyffsat homogen.


Hur fan står man ut i Malmö? Jag tänker på att vistas i stan, när man går ut på helger, ens nära och kära som går i skolan, arbetsplatser etc etc.
Halva staden är numera kulturberikad varav hälften av dessa är från MENA-områdena. Gängkrig pågår ständigt med brutala mord mitt inne i stan på ljusan dagen, beskjutningar, osv

Jag är nyfiken om det är så illa som man föreställt sig?
Lite kul att läsa i tråden. Visst händer det en hel del, dödskjutningar realtivt ofta, många rån etc. etc... jag är helsvensk och har bott i Malmö hela mitt liv (20 år) och har aldrig känt mig otrygg i staden. Det sägs att det bor fler invandrare än svenskar i staden vilket är felaktigt då 1/3 av stadens invånare har någon form av utländsk bakgrund - därav räknas alla invandrare in och lite till. Nu under sommaren har jag cyklat igenom Rosengård flera gånger utan några problem, jag skulle dock aldrig gjort det på kväll/natten.

Men ja det finns många problem i denna stad. Framförallt alla bilbränder, rån och organsierad brottslighet (black cobra) sätter många keppar i hjulet. Rosengård är väldigt signifikativt för Malmö men faktum är att det finns flera stadsdelar som är exakt likadana om inte värre. Krocksbäck tex. eller Lindängen... Möllan blev utsedd till Sveriges farligaste stadsdel - det är fan ingen dålig bedrift!

Med allt sagt, man behöver inte känna sig otrygg i Malmö men ja det är mycket skit som händer här och invandringen är alledes för stor (som i övriga Sverige, om inte mer) och därför tänker jag som förstagångsväljare nu i år rösta på SD.
Citera
2010-08-04, 19:03
  #1174
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nationalista
Jag bor inte (tack och lov!) i Malmö, men jag var där med en väninna för någon vecka sen.
Vi bodde på ett hotell precis vid Lilla Torg (i restaurang- och pubtorg), och tyckte först när vi kom dit att allt kring Malmö verkar rätt upphaussat. Fina butiker, många glada och trevliga människor. Men! Det var ju också så att vi första dagen bara var vid Lilla Torg och de fina märkesbutikerna strax bakom.
Dagen därpå mötte vi upp en kollega som av en slump befann sig i närheten, och han tyckte att vi tillsammans med hans skånska vänner som också var på plats skulle gå ut tillsammans. När vi presenteras för hans vänner så säger en av hans vänner till mig det första han gör. Han säger med allvar i rösten att jag borde ta av mig min klocka och lämna den på hotellrummet. Jag skrattade först till, men sedan när resten av killarna berättar att de alla lämnat sina klockor hemma för att de skulle till Malmö så förstod jag att de menade allvar.
Efter en stunds diskussion så tänkte jag att det nog var lika bra, så jag lämnade klockan på rummet. Precis när jag skulle gå fick jag även rådet att lämna min handväska med allt innehåll på rummet likaså. Jag påpekade att jag behövde pengar och mobil för att gå ut på krogen, men de propsade på att hellre betala för mig än att jag skulle riskera bli utsatt för något. Det har tydligen varit en hel del tjejer som blivit både rånade och våldtagna efter krogbesök eller på krogtoaletter.
Vi gick sedan alla tillsammans till en nattklubb som var den värsta jag varit på. .
Det var negrer, zigenare och albaner överallt! Visst har jag varit på ställen innan där det råkat vara rätt mycket invandrare, men skillnaden på det här stället var att alla var väldigt hotfulla och det var en obehaglig stämning i luften. Jag var där i 30 min, men jag hann se knarklangning på toaletten, en kille brutalt nedslagen, en tjej bli greppad mellan benen och hundra äckliga ögon på mig och min väninna när vi stegade in genom lokalen. Det som var mest skrämmande var att det var 99% invandrarkillar men nästan bara svenska tjejer. Söndersminkade, hårt blonderade med knappt några kläder alls på kroppen och rastafärger lite här och var. Killarna tog den tjej de ville ha och tryckte upp henne på dansgolvet på olika sätt, och tjejerna såg bara nöjda och kåta ut. En äcklig arab kom fram till mig och sa att jag såg ut att vara sugen på ett gang bang. Han fick mitt glas vodka i ögonen så att han stod och skrek något ohörbart samtidigt som tårarna sprutade.
Efter att ha sett denna cirkus i 30 min höll jag på att spy, så jag och vännerna lämnade stället. Dagen efter lämnade vi Malmö tidigt på morgonen, och tro mig, vi kommer aldrig mer tillbaka.
Oj, så rädd (det första stycket) behöver du inte vara från att bli rånad/stulen ifrån. Själv gick jag igenom rosengård och pratade i min iPhone (6000-7000kr) utan någon som helst rädsla för att någon skulle ta den ifrån mig. Hur det är på nattklubbarna vet jag inte, festar bara i Lund (där jag pluggar) och där är det i princip 100% svenskar
Citera
2010-08-04, 22:58
  #1175
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tigerone
Visserligen har Svenskarna blivit vekare, men det är ju inte precis en mot en och dessutom slår de ner dem bakifrån och för att vara riktigt på den säkra sidan ger de sig på dem som använder rollator.
DrääääääG!!!

Det spelar ingen roll om det är flera mot en. Kriminella är mycket selektiva i sina val av offer. Det är uppenbarligen något mycket fel på hur svenska män uppför sig då de ständigt utsätta för dessa brott.
Om vi tittar på många andra städer i Europa så existerar inte den här problematiken. Dem kriminella invandrare (låt såga albaner eller araber) vet att det är för riskabelt att gå och råna en grekisk eller italiensk pojke.
__________________
Senast redigerad av Jamie_L 2010-08-04 kl. 23:01.
Citera
2010-08-05, 18:27
  #1176
Medlem
Sverigedemokraternas program för Malmö
http://politisktinkorrekt.info/2010/08/05/sverigedemokraternas-program-for-malmo/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in