2016-09-14, 23:55
  #11449
Avslutad
Storslagsmål på McDonalds nära Seved

http://www.sydsvenskan.se/2016-09-14/stort-polispadrag-efter-slagsmal-pa-mcdonalds
Ett stort antal polispatruller ryckte på onsdagskvällen ut till McDonalds på Ystadvägen – efter att restaurangpersonal larmat om ett bråk. "Det är nog sammanlagt 30-40-talet personer som har varit inblandade i stökigheterna", säger Jerker Olsson, inre befäl vid Malmöpolisen.
Citera
2016-09-15, 06:21
  #11450
Medlem
En kraftig sprängladdning detonerade vid 00.40-tiden utanför en villafastighet på Staffanstorpsvägen i utkanten av Malmö. Detonationen hördes över stora delar av Malmö och Limhamn som ligger ett tiotal kilometer bort. När polisen kom fram till platsen kunde man se hur laddningen sprängt söder en garageport till villan.


http://pppress.se/index.php?option=com_content&view=article&id=15496 %253APPBOMB1-20160815&catid=77%253Apppress&Itemid=435
Citera
2016-09-15, 17:17
  #11451
Medlem
Utsatt för mordförsök – beväpnad i polishuset

Mannen hade blivit utsatt för ett mordförsök där någon försökt skjuta ihjäl honom. Men då han skulle förhöras var han själv beväpnad vid sitt besök i polishuset.
Det framkommer i incidentrapporter från de poliser som förhörde mannen.

Det var i början av april som förhöret ägde rum. Två poliser på på Rättscentrum i Malmö skulle förhöra mannen som var målsägande i fallet.

Först senare fick poliserna veta från en socialsekreterare att mannen hade varit beväpnad i samband med förhöret. Det hade han berättat för socialsekreteraren. Han hade också skyddsväst då han anlände till förhöret.

Läs mer.....


http://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/utsatt-for-mordforsok-bevapnad-i-polishuset?
cmpid=del%253Apd%253Any%253A20160914%253Autsatt-for-mordforsok-bevapnad-i-polishuset%253Anyh
__________________
Senast redigerad av ascheberg 2016-09-15 kl. 17:20.
Citera
2016-09-15, 17:24
  #11452
Medlem
Trafikpolischefen: Yrkeskriminella bakom vansinneskörningarna

Polisens pilotbilar är effektiva vapen i jakten på fartsyndare. Men på grund av resursbrist nyttjas de inte fullt ut. Fartkameror i stan står högt på trafikpolischefens önskelista.
Läs mer.........

http://www.sydsvenskan.se/2016-09-14/trafikpolischef-vill-bekampa-fartdarar-med-hastighetskameror-i-stan
Citera
2016-09-16, 05:58
  #11453
Medlem
Tonårsflicka anhållen för inblandning i gängmord

http://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/tonarsflicka-anhallen-for-inblandning-i-gangmord
Citera
2016-09-16, 08:20
  #11454
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
Väpnat rån mot Burger King – rånare försvann på cykel

En ensam rånare klev in på Burger King i Limhamn och hotade personalen med ett pistolliknande föremål. Rånaren lämnade sedan platsen på cykel.
http://24malmo.se/2016/09/15/just-nu-vapnat-ran-mot-burger-king/
Citera
2016-09-16, 08:22
  #11455
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
Garagebrand på Rosengård
Polis och räddningstjänst fick rycka ut efter att det börjat brinna i ett garage.
http://24malmo.se/2016/09/16/garagebrand-pa-rosengard/
Citera
2016-09-16, 14:17
  #11456
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
Pensionär fick pistol mot pannan – på kyrkogården

Ett äldre par besökte Östra kyrkogården i Malmö efter att en närstående gott bort. Ett foto skulle bli en mardröm när paret konfronterades av två beväpnade pojkar. Nu berättar den målsägande mannen sin historia.
http://24malmo.se/2016/09/16/pensionar-fick-pistol-mot-pannan-pa-kyrkogarden/
Citera
2016-09-16, 14:22
  #11457
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av T.H.F.C.
http://24malmo.se/2016/09/16/pensionar-fick-pistol-mot-pannan-pa-kyrkogarden/

Mtp ålder och handhavande så är jag rätt säker på att det var en kolsyrepistol.

Den tredje slog med pistolkolven mot bakrutan. (sydsvenskan)

Upprörande oavsett, så klart.
Citera
2016-09-16, 15:37
  #11458
Medlem
Butteris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farfar
Mtp ålder och handhavande så är jag rätt säker på att det var en kolsyrepistol.

Den tredje slog med pistolkolven mot bakrutan. (sydsvenskan)

Upprörande oavsett, så klart.

Det är den 19 juni och ett par är på Östra kyrkogården för att titta på blommor som överlämnats efter att en närstående begravts några dagar tidigare.

Mannen i paret bestämmer säg för att ta en bild på kyrkogården men blir snabbt avbruten av tre yngre killar som sitter på en bänk i närheten. De blir aggressiva och konfronterar mannen om bilderna. När den fotograferande mannen berättar att han inte tagit bilder på killarna tror de inte honom utan vill titta i telefonen. Något han vägrar låta dem göra.

Den yngste av pojkarna, som enligt uppgift beräknas vara 12-13-årsåldern tar då fram en pistol och trycker den mot mannens panna.

– Då känner man sig lite spak. Jag är ju över 70 år och så står jag där och blir fullständigt tillintetgjord inför en tolv -trettonåring. Jag vågade inte göra någonting, säger mannen till Sydsvenskan.

Bland annat uttalar den unga pojken “du ska dö” till mannen.



Östra delarna av Malmö är en förlorad stad, hur kunde de ansvariga låta det gå så långt. Det man skall veta är att de skitungar som tillåts bete sig som gansters och förnedra andra människor i många fall är barn till invandrare som har "flytt" till Sverige för att få ett bättre liv.

Malmö är kaotiskt, men inget görs. Det finns massor med människor i Sverige som inte har en aning om hur illa det är, men med den invandring som varit det senaste åren är denna händelse nog något man får vänja sig vid i hela landet.

Att styra upp Malmö skulle kräva "nolltolerans" i många år, för detta skulle det krävas enorma extra resurser till Polis med flera. Det kommer inte att ske, Sverige har inte råd, asylinvsndringen måste ha pengar. HUR I HELVETE KUNDE DET GÅ SÅ HÄR?
__________________
Senast redigerad av Butteri 2016-09-16 kl. 15:45.
Citera
2016-09-16, 15:40
  #11459
Medlem
Butteris avatar
Uppemot 4000 av Malmös unga kan vara drabbade av hedersförtryck och våld
http://www.sydsvenskan.se/2016-09-16/upp-mot-4-000-unga-i-malmo-utsatta-for-hedersfortryck



__________________
Senast redigerad av Butteri 2016-09-16 kl. 15:44.
Citera
2016-09-16, 19:07
  #11460
Medlem
Hittade 50-tal stulna kläder

Inbrottet i en klädbutik i Västra hamnen i början av augusti kan vara på väg att klaras upp.
Vid en husrannsakan i ett annat ärende i Malmö har polisen hittat ett 50-tal stulna plagg, allt till ett värde av cirka 65 000 kronor.

En 56-årig kvinna och hennes 24-årige son greps. Och de anhölls senare misstänkta för stöld alternativt häleri.
Det var vid 16-tiden på torsdagen som polisen genomförde en husrannsakan i en bostad i Seved

Läs mer.....


http://www.skd.se/2016/09/16/hittade-50-tal-stulna-klader/
__________________
Senast redigerad av ascheberg 2016-09-16 kl. 19:09.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in