Citat:
Ursprungligen postat av
SecretGarden352
Det jag stör mig på mest är att Malmö så utstuderat kalkylerar med ett ständigt ökande bidrag från det kommunala utjämningssystemet. Det har gått så långt att trots att Malmö är en storstad så ligger de väldigt högt med 20.000 kr per invånare. I jämförelse ligger Göteborg på 6000 kr.
Det innebär att Malmö bokstavligen talat suger ut övriga Sveriges kommuner. Är det för mycket att begära att en storstad kan nå en mer balanserad ekonomi?
Faktum är att de flesta siffrorna pekar uppåt i Malmö och gjort så under rätt många år nu.
Bor själv i Malmö även om jag flyttat runt mycket både i Sverige och utomlands.
Bor man i rätt område är Malmö väldigt trevligt, krävs som regel hygglig ekonomi och att man kan köpa ett hus eller lägenhet.
Jag skulle säga att botten var runt invandringskrisen och strax innan, 2012-1015 de senaste fem åren ser man förbättringarna rätt tydligt. Alla danskar som besöker stan pga den billiga svenska kronan hjälper säkert till både för butiker och restauranger.
Lite siffror på förändringen, krävs nog abonnemang snart för att läsa artikeln:
https://www.sydsvenskan.se/2024-12-29/krisaren-ar-over-malmoborna-blir-allt-rikare/