Citat:
Ursprungligen postat av
SvartKaffemugg
Hej,
Gammal tråd så jag undarar om de fortfarande är ok att skänka till? Den svenska grenen? Deras reklam på tv träffar mig som en slägga varje gång, ruskig effektiv, så jag vill gärna bli månadegivare men det förutsätter att pengar verkligen går till ändamålet.
Huvudorganisationen verkar ha ok rating men det säger kanske inte något om den svenska grenen?
https://www.charitynavigator.org/index.cfm?bay=search.summary&orgid=4767
Ja, jag håller med, ruskigt effektiv reklam. Samma som t ex Barncancerfonden med de tomma stolarna eller den för demens. Reklamen kostar ju men jag tror de drar in en massa bidrag också för man måste vara bra hårdhjärtad för att inte påverkas.
Enligt deras hemsida har de i alla fall ett 90-konto och det innebär att det finns en viss kontroll pengarna går till avsett ändamål.
Läs mer om det här:
https://www.insamlingskontroll.se/90konto
90-konton kan ju dras in eller avslutas, det kan man också läsa om på den länkade sidan.
Själv litar jag inte riktigt på välgörenhet, har sett för mycket fiffel i mina dagar. Både vad gäller katthem och sånt man bara läst om, hedervärda organisationer som Amnesty och Röda Korset har ju varit i blåsväder t ex. Många gör mycket gott och man kanske får ha överseende med att hjälpen inte alltid når fram.