Idag fick mitt val luft under vingarna. Inaktiverade mitt konto, tas bort om jag inte får abstinens. Men vad kommer jag gå miste om? Massa intressanta grupper och sidor där jag får reda på hur mycket folk ogillar Justin Bieber, att folk köpt julklappar, druckit några öl och är skitfulla och spelar onödiga spel.
Det jag antagligen tröttnat på mest är alla jättelustiga facerapes. Seriöst, det är inte ens kul. Visst, att skriva något i någon annans statutuppdatering är lustigt från den synvinkeln, men att se det är väldigt sällan underhållande. Säkert 20% av alla uppdateringar har varit facerapes det senaste. En ful och bara gay fluga.
Sen är ju även sekretessen något sisådär. Man kan väl inte alls vara säker på vad Facebook gör med mina uppgifter, samtidigt som det mesta (jag och) alla andra använder Facebook till är att kartlägga diverse folk. När man tänker på det ur fiendens ögon äcklar det mig bara.
Nackdelen med min inaktivering kommer väl till största del vara att man kanske missar något evenemang, eller mister kontakt med en del personer vars telefonnummer eller MSN man inte har. Men detta är egentligen inget stort problem eftersom jag alltid kan kontakta någon som kan fixa nummer, MSN osv. Möjligheten att återaktivera kontot kommer ju hela tiden att finnas också.
Jag tror dock att jag ska kunna hålla mig. Har jag inte känt behov av Facebook tills nyår tänker jag ta bort kontot helt och hållet.
Mina sysselsättningar kommer väl vara Flashback, diverse forum, funderar på att börja med Twitter och bara bevaka intressanta sidor utan att uppdatera mig personligen, arbete och skola kommer även förhoppningsvis prioriteras bättre nu framöver. (Lagom till jullov

)
FB = Flashback, nu och för alltid!