Citat:
Ursprungligen postat av HundKattRäv
Tja.
Har gjort en Kemi b labb och stötte på en fråga som jag inte har fått bukt med.
I försöket blandades, etanol, 1-klorbutan samt silvernitratlösning.
Frågan är nu, "
Vid reaktionen bryts en kemisk bindning i halogenalkanen. Skillnaden i reaktivitet skulle kunna bero på hur polär bindningen är, men det skulle också kunna bero på bindningens styrka. Använd elektronegativitetsvärden och bindningsenergier för att resonera fram vilken som är den troligaste orsaken till skillnad i reaktivitet."
Avgör inte bindningens polaritet bindningens styrka?
Någon som har lust att hjälpa?
Du bildar BnNO3, så utan att gå in på detaljer är vad som händer att du bryter en C-Br bindning och en Ag-NO3 bidning och bildar en AgBr och en C-NO3.
Fast frågeställningen är ju märklig... att referera till en
skillnad i reaktivitet utan att säga skillnad från vad, kanske de menar mellan C-OH och C-Br?
Hur som, en C-Br binding är på ung 70kcal och en C-OH på 91 (vilket betyder att det är mycket enklare att bryta C-Br bindingen). Jag vet inte var man kan hitta några siffror på hur polariserad bindingen är men OH är mer elektrondragande än Br som en kvalitativ uppskattning.
En mer polär binding är alltså inte nödvändigtvis svagare ... *sic* vad jag ogillar gymnasiekemi där det handlar mer om att förvirra med "förenklande" begrepp än att lära ut förståelse.