2007-09-02, 15:04
  #1
Medlem
Ponera att du lever i ett påhittat rike, Shpongolia. I det här riket härskar en grymt elak kung, vi kan kalla honom Mr Bush. En väldigt känslokall kung som lätt blir uttråkad. Därför driver han med folk vid uttråkade tider och ställer de inför grymma moraliska expriment. Den här gången är du den utvalde och han säger till dig följande:

Antingen skär du halsen av 10 random-människor eller så tar du ditt eget liv.

För mig är den här frågan simpel. Av ren bevarelsedrift skulle jag kunna pressa mig till att döda 10 personer för min egen överlevnads skull, även om mardrömmarna skulle hemsöka mig för resten utav mitt liv.

Nästa expriment han utför på dig lyder som följande: Antingen dödar du 10 random-människor eller så sätter du dig i fängelset i 20 år.

Lite svårare men jag är tillräckligt egoistisk att jag inte vill offra 20 år av min frihet. Kan tänka mig att att endel skulle välja fängelse dock.

Nu ställer han dig för ett sista expriment. I det här riket, Shpongolia, som du lever i, där jobbar du och sliter som vilken annan människa som helst och tjänar en helt okej lön. Kungen ställer nu ett krav på dig: Antingen så ger du bort alla dina pengar som du tjänar, förrutom det som krävs för att du ska kunna äta sova och jobba (dvs du kommer leva på existensminimun) eller så dödar du 10 random-människor.

Här skulle jag utan tveka välja att ge bort mina överflödiga pengar för att "rädda" 10 personers liv. Pengar för mig har inte ett sånt stort värde att det överstiger människors liv.

Nu för att knyta ann till verkligheten vi lever i. Byt ut den här grymt elaka kungen mot något vi här i världen kallar Fattigdom. Kungen som ställer krav på dig att ge bort alla dina överflödiga pengar till favör åt 10 personers överlevnad är i själva verket fattigdomen som ställer krav på dig att skänka bort överflödiga pengar till fattigdomen i tex Afrika annars dör 10 personer. Lite sjaskigt uträknat så skulle du med en normal månadslön kunna skänka bort stora delar av den för att rädda 10 personer med hungersnöd i afrika under ett helt liv.

Ni som nu svarade Ja på sista frågan om att skänka bort dina pengar istället för att döda 10 personer, varför resonerar ni inte likadant i den faktiska världen vi lever i?
Citera
2007-09-02, 15:27
  #2
Medlem
Numes avatar
Jag skulle döda 10 personer i alla scenarion, eller kanske inte i det sista men jag skulle ''vilja'' göra det där också. Vad jag kommer att göra är en annan sak, men har man redan dödat 20 personer kan man lika gärna döda 10 till.

Fattigdom ser jag inte bara som brist på empati till våra medmänniskor, utan också dumhet. Nämligen att för mig verkar det faktiskgt orimligt att föröka sig som pesten på denna planet och samtidigt räkna med att alla ska kunna leva lika bra. Vi är inte skapade så att vi ska ge bort våra privilegier för att livnära någon okänd människa, dessa människor kommer alltid i andra hand för de hjälper faktiskt inte oss alls.
Citera
2007-09-02, 15:49
  #3
Medlem
Skulle döda jävlarna. Knappast mitt fel att jag har en galen kung. Han som dödar dem.
Citera
2007-09-02, 15:54
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nume
Vi är inte skapade så att vi ska ge bort våra privilegier för att livnära någon okänd människa, dessa människor kommer alltid i andra hand för de hjälper faktiskt inte oss alls.

Inte skapade för? Är vi skapade i något speciellt syfte? Vi har en otroligt komplex gärna som ger oss möjligheter att reflektera över vårt eget agerande och således skapar en egenkonstruerad moral. Den här moralen går att bända på i otroliga riktiningar. Se bara på den normala människans inställning till livet, brott, straff och kvinnor och jämför med människan från år 2000. Våran moral och värderingar har ändrats ofantligt mycket. Varför skulle man inte kunna styra våran moral så att hjälpa okända människor blir en normalitet och ingen ifrågasatt gärning?
Citera
2007-09-02, 16:11
  #5
Medlem
Numes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dönke
Inte skapade för? Är vi skapade i något speciellt syfte?
Ingen människa vill dock ge bort något av detta ifrån sig själv utan anledning, det är det jag menar. Sen är det en frågan om ens moral ja.

Citat:
Ursprungligen postat av Dönke
Vi har en otroligt komplex gärna som ger oss möjligheter att reflektera över vårt eget agerande och således skapar en egenkonstruerad moral. Den här moralen går att bända på i otroliga riktiningar. Se bara på den normala människans inställning till livet, brott, straff och kvinnor och jämför med människan från år 2000 tusen. Våran moral och värderingar har ändrats ofantligt mycket. Varför skulle man inte kunna styra våran moral så att hjälpa okända människor blir en normalitet och ingen ifrågasatt gärning?
Nog kan man göra det men det krävs väldigt övertygande för att få oss att göra det.
Citera
2007-09-02, 16:17
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nume
Nog kan man göra det men det krävs väldigt övertygande för att få oss att göra det.

Det krävs enormt övertygande under en lång lång period. Men nånstans måste man börja.
Citera
2007-09-02, 16:20
  #7
Medlem
Numes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dönke
Det krävs enormt övertygande under en lång lång period. Men nånstans måste man börja.
Hehe ja, och inte börjar jag först!
Citera
2007-09-02, 17:38
  #8
Medlem
blueCommands avatar
Känns som beslutet man tar här inte ändrar faktumet att du lär stå framför samma kung igen om du inte dödar dig själv. Att tro att han håller sitt ord känns väldigt naivt.
Citera
2007-09-02, 20:53
  #9
Medlem
Kheperas avatar
http://henriksundholm.wordpress.com/...da-handlingar/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in