Hej.
Jag har sedan några månader tillbaka med jämna mellanrum fått lättare symptom på migrän, dvs. såkallad aura. Det innebär att synen gradvis försvinner en halvtimme innan huvudvärken kommer.
Grejen är att jag endast har lättare synbortfall, som knappt märks utom vid vissa tillfällen. Jag har ännu inte kunnat bestämma för när exakt detta märks, men ett exempel är när jag sitter vid datorn. T.ex kan jag missa ett mindre textstycke när jag läser texten på raden ovanför.. Är det ej ett riktigt anfall pågång så blir synbortfallen inte värre, men finns där ett par timmar.
Att få falsklarm på migrän är väldigt irriterande, eftersom att själva anfallen så väldigt jobbiga, både fysiskt och psykiskt.
Det jag undrar med tråden är om ni också får bortfall ibland, och vad det kan bero på.. Har ni migrän eller inte? etc.