Citat:
Ursprungligen postat av
dEmWMCAfITNFPI
Fast i fall 1. så verkade (enligt lösningsförslaget) friktionskraften i hastighetens riktning. I fallet med cylindern är jag med på att det måste finnas en friktionskraft som motverkar gravitationskomponenten, men det fanns en till F_fr som hade samma riktning som cylinderns vinkelhastighet. Borde den inte vara motriktad?
När bilen är på väg uppför backen så går ju en komponent av gravitationskraften nedåt längs backen, så då verkar friktionskraften uppåt längs backen, i samma riktning som bilens hastighet. När bilen sedan är på väg ner på andra sidan backen så kommer friktionskraften fortfarande verka uppåt, vilket då är motsatt riktning jämfört med bilens hastighet.
Kulan kommer ju att rulla i motsatt riktning jämfört med cylinderns rotationsriktning och på vägen uppåt kommer därför friktionskraften att verka uppåt, i cylinderns rotationsriktning.