Citat:
Ursprungligen postat av von Hindenburg
Du vill verkligen inte fatta va? Du föredrar att sitta hemma och gråta för att en kvinna är bättre på att spela hockey än vad du är. Din invändning om jämförelser mellan ligor och länder är fullständigt hjärndöd. Det är aldrig några hinder att jämföra dem annars men nu skulle det ju helt plötsligt visa att det inte är så konstigt att hon får prova med Arboga och då lägger du dig på mattan och skriker och gråter och vägrar gå med på en jämförelse du aldrig skulle ha något problem med i vanliga fall.
Jag skiter väl fullständigt om en kvinna är bättre på hockey än vad jag är. Sen undrar jag fortfarande när Wickenheiser spelade i Div 1 sist som du så bryskt påtalar att hon gjort. Så vitt jag vet spelade hon ett par matcher i finska andra-tredje ligan och var totalt kass.
Om hon lyckas i Arboga eller inte åtrerstår att se, men jag tror personligen inte att hon håller. Vad jag kan om hockey har du ingen aning om, precis lika lite som jag vet vad du kan, så lugna ner dig.
Att jämföra ligor är, enligt mig, totalt meningslöst. Det finns ju en hel del svenskar som på allvar tror att FBK inte hade vart sämst i NHL och att Allsvenskan är lika bra som AHL. Kolla in vilket svenskt hockeyforum som helst så förstår du vad jag menar.
För er som snackar om Manon Rheume så spelade hon
en period i
en träningsmatch för Tampa under försäsongen till deras första NHL-säsgong. Syftet var endast publicitet, inget annat.
Damhockey är kul, för damerna. Sen kan väl även jag se tjusningen i att en kvinna försöker tävla mot männen, all cred för det - att det dock är stor skillnad mellan könen i en sport som hockey tycker jag känns ganska självklart.