Citat:
Ursprungligen postat av OrgaZm
Nej - annan anledning.
Jag är iofs redan 50% Linuxanvändare eftersom min server kör Debian, funkar perfekt! Använder inga spel heller så det är inget hinder från att gå över helt, tycker bara att Windows XP fungerar bättre på desktopen.
Senast för ett par månader sedan testade jag senaste ubuntu, och allt fungerade väl "ok". En hel del slöare uppstart och allmänt slöare dator får mig dock att föredra XP. Till och med firefox var (betydligt) trögare i Ubuntu fastän det var exakt samma version
Bra du tog upp det där eftersom jag glömde det.
Det är faktiskt märkligt hur slött ett linux-gui kan vara.
Och detta innan man installerar compiz/beryl/liknande.
När jag först testade linux för en massa år sen så var ett av de starkaste argumenten att du inte behövde mycket till dator för att kunna köra det och det stämde.
Idag är det nästan tvärtom, för att kunna köra Ubuntu så krävs det nästan bättre dator än till xp...vilket är mycket märkligt i min värld.
Nu KAN det bero på att kerneln måste konfas ordentligt, men eftersom jag inte vill behöva hålla på med sånt så är det ett ickeargument.
En annan sak, just med Firefox, är att det ser förjävligt ut jämfört med i xp.
Och ja, detta är efter jag installerat senaste drivrutinerna till mitt nvidia-kort.
Allt ser suddigt ut och jag har iaf inte hittat nån inställning för det i ff i linux.