Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-08-18, 05:40
  #1
Medlem
Hertigens avatar
Vilken är den viktigaste enheten för liberala resp konservativa tänkare?
Citera
2007-08-18, 09:46
  #2
Medlem
Individen. Lås tråden.
Citera
2007-08-18, 11:38
  #3
Medlem
Liberaler brukar betona individen mycket starkt, så det är nog den viktigaste enheten för liberala tänkare.

Det speciella med konservatismen är att det inte är en universell ideologi med färdiga lösningar och en generalplan för vad som ska göras för att man ska uppnå det perfekta samhället.

Det finns alltså ingen enskild enhet som är den viktigaste överallt, utan det beror på sammanhanget och den tradition man utgår från. Det kan vara familjen, klanen, stammen, nationen eller något annat. För en del kan mänskligheten eller skapelsen vara överordnad alla andra möjliga enheter.
Citera
2007-08-18, 12:09
  #4
Medlem
Realizts avatar
I USA så kan man väl säga att utgångspunkten för konservativa är konstitutionen.

Neocons intar förstås motsatt uppfattning. "Neocon" är f.ö. en självmotsägelse precis som socialliberal och nationalsocialist. Den som vill härska godtyckligt ogillar tydlighet. Med en självmotsägelse så kan man ju motivera vad som helst, rent logiskt så kan alla påstående härledda ur en självmotsägelse bevisas vara både sanna och falska, som man vill. Bara Ledaren kan i sin gudomliga vishet avgöra det rätta i varje läge.

Kul också att amerikanska Neocons bokstavligen tagit Orwell på orden och skapat sitt eget Ingsoc-ord (i 1984 är Ingsoc en förvanskning av "English Socialism" i syfte att avskaffa ordets betydelse till förmån för ledningens helt godtyckliga tolkningsfrihet, de vill inte inskränka sig till socialism lika lite som neocons vill inskränka sig till konservatism/konstitutionen).
Citera
2007-08-18, 13:08
  #5
Medlem
Hertigens avatar
Tack för alla svar!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback