2002-01-31, 17:31
  #241
äldre konto (old)
Ej medlem
Var är alla?

Hur lång tid skall detta behöva ta? Om jag inte dör snart måste jag gå ut och pissa.
2002-01-31, 21:18
  #242
äldre konto (old)
Ej medlem
Var är alla?

Det går att gasas med dieselavgaser, men det är syrebrist man då dör av. Speciellt går det om man är i ett hermetiskt tillslutet rum och med motorn inne i rummet. Man kan också kvävas i ett tillsutet rum när syret tar slut. Gör man upp en eld där inne går det ännu fortare.

Har ni hört om den sadistiske SS-officeren, den sk "joddlaren"? Han uppsökte judar i Tyrolen och joddlade så kraftigt att halsmandlarna flög ut och slog ihjäl de ont anande judarna. Det är sant, för det har en miljard enda överlevende judar berättat.
2002-01-31, 23:54
  #243
äldre konto (old)
Ej medlem
Var är alla?

Varför pratar ni bara, varför provar ni inte?

F.ö. har t.o.m. en del revisionister fått medge att det går att avliva folk med dieselavgaser, även om de tycker att metoden är klantig, osannolik och tidsödande (det tog i utrotningslägren c:a 20-30 minuter).

Ur Bra böckers lexikon, under Koloxid: "Koloxidförgiftning kan uppstå i dåligt ventilerade garage och genom fritt uströmmande gas från gasspisar. Förgiftningsrisk finns redan vid en koncentration av 0,02-0,05 % i luften. Koloxiden förenar sig med det röda blodfärgämnet ....och åstadskommer "inre kvävning" genom att minska blodets syretransporterande förmåga".

Jag har inte kunnat hitta koloxidhalten för diseselavgaser, men tror att den ligger vid
någon eller några procent, men kanske någon vet bättre.

2002-02-01, 10:31
  #244
Medlem
Var är alla?

Varg-Olle, varför pratar du bara om vad du tror, varför tar du inte fram fakta?
2002-02-01, 11:50
  #245
äldre konto (old)
Ej medlem
Var är alla?

Bästa sättet att gasa/kväva sig i garaget är naturligtvis som Hrm.. föreslår att göra upp eld där inne. Hade det varit under beredskapsåren, hade man med fördel kunnat använda ett gengasagregat. Författaren Stig Dagerman gasade i hjäl sig hemma i garaget i Enebyberg 1954. Dåtidens bensinbilar var populära självmordsredskap. Dieselavgaser innehåller betydligt mindre koloxid än (orenade)bensinavgaser. Därför använde man alltid dieselfordon inne i gruvor mm. Bensinfordon (före katalytiska avgasrenarnas tid) hade varit livsfarligt, gengas garanterat dödande. Varg-Olle gissar att koloxidhalten i dieselavgaser ligger på någon eller några procent, men även om så skulle vara, så tar det ju lång tid innan luften i garaget får dödande koncentration av koloxid. En förutsättning för att lyckas är att motorn står inne i garaget. Om motorn såsom i beskrivningarna av de föregivna "gaskammrarna" står utanför rummet kommer diselavgaserna genom sitt höga innehåll av syrgas istället att förlänga dödskampen för de människor som tätt packade står instängda. De hade kvävts fortare om man hade stängt in dem i ett tätt rum utan att föra in dieselavgaser.
<http://www.codoh.com/gcgv/gcdiesel.html>

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in