flera ultraljud... har ju stått en massa i tidningarna om att man inte ska hålla på med "okynnes" ultraljud.
Om det inte finns medecinska orsaker som att de sett något "misstänkt" ( dvs att graviditeten inte verkar normal, fostret "avviker") så finns det ingen anledning till ytterligare ultraljudsundersökningar.
Citat:
Ursprungligen postat av vårdguiden
Hittills har man inte sett att ultraljud har någon skadlig inverkan på barnet, men för säkerhets skull ska ultraljudsundersökningar bara göras av medicinska skäl.//...//Ultraljudsundersökningar senare under graviditeten görs om barnmorskan misstänker att barnet inte växer normalt eller om det uppstår komplikationer, men också när den gravida kvinnan väntar tvillingar och man vill kontrollera att båda barnen växer som de ska.
(
http://www.vardguiden.se/Sjukdomar-och-rad/Omraden/Undersokningar/Ultraljud-vid-graviditet-/ )
ultraljud gör man lämpligast i v 17-20. Kan vara så att de gjort ett tidigare ultraljud pga komplikationer i tidigare graviditeter.
Isf kanske det andra ultraljudet hon skriver om - när de ska kolla kön - är det "normala" ultraljudet... dvs det man gör i v 17-20.
Jag fick göra ett ultraljud innan det man gör i normala fall pga ett tidigare utomkvedshavandeskap.