2026-10-28, 14:33
  #61201
Medlem
Kedoxs avatar
Hamlet (1948)

Jag har mig veterligen aldrig sett Hamlet som pjäs och visste därför inte helt vad som skulle ske. Det är ju ett klassiskt drama som här tagits till filmduken. Laurence Olivier som Hamlet och den första brittiska film att ta en Oscar för bästa film.

Även om det är en film så är den rätt teateraktig. Mycket är dialog i enskilda rum och den verkar originalmanustrogen vilket gör att det kan vara lite svårt att förstå exakt vad alls meningar betyder, det är lite bakvända ordstäv och gammelengelska.

Det är väl inga större fel på filmen men den känns verkligen gammal både i utförande och filmande. Många gånger känns det som en filmad scenpjäs och det kanske var syftet. En modern version hade nog varit mer bombastisk där det känts som att man rörde sig på en större yta.
Citera
2026-10-29, 12:43
  #61202
Medlem
Herr.Dittlings avatar
Les vampires (1915-16)

Klassisk film om ett gäng tjuvar och mördare (Les vampires) som skapar oreda i Paris undre värld. Vampyrernas största fiender är Philippe Guérande, en reporter som skriver om och letar efter vampyrerna, och hans bundsförvant Mazamette

Jag får tacka Kenpo som gjorde mig nyfiken på den här lilla följetongen.
Totalt blev det sju timmar som jag tittat igenom på lunchrasterna.
Det är, i princip, omöjligt att återge handlingen, men det är ett imponerande brottssyndikat med gifter, hypnos, och riktigt raffinerade metoder.

Citat:
Ursprungligen postat av Kenpo
Les Vampires (1915-16)

En legendarisk stumfilm i följetongformat, där handlingens många förvecklingar kretsar kring en modig reporters försök att sätta dit en gangsterliga vars lömska intriger, med giftmord, hypnotism, m.m., skakar Paris. Det är inte så lätt att bedöma en film av det här slaget, då både de kulturella och tekniska förutsättningarna varit helt andra, men scenerna kan ofta vara engagerande på ett nästan surrealistiskt sätt. En avsevärd behållning är vampen Musidora, som iförd svarta fantomtrikåer här gjorde sig tjusigt ikonisk i rollen som den fatala Irma Vep.

Filmen finns i sin helhet i digitalversion på Wikipedia (10 avsnitt, med resuméer): https://sv.wikipedia.org/wiki/Les_Vampires
Vi gör en kort sammanfattning: Mycket bra 4/5

IMDB 7,3 = 3,80/5
5941 röster

Flera fina Renaultbilar, med sina karakteristiska motorhuvar.
Citera
Igår, 07:04
  #61203
Medlem
Herr.Dittlings avatar
The fatal impulse (1960)

Bombman ertappas, och gömmer bomben på en slumpvis vald kontorsflicka, den är inställd på klockan 11, tick tack

Visade sig vara ett avsnitt av serien Thriller presenterad av Boris Karloff, detta var avsnitt nr. 11 av totalt 67.

Jomen det här var väl rätt ok, 3/5

IMDB 7,1 = 3,71/5
251 röster
Citera
Igår, 22:38
  #61204
Medlem
ZlatanManias avatar
Hallow Road (2025)

Efter ett tips från MovieZine som skrev att det var en underskattad Halloween rulle så tänkte jag ge den en chans såhär spontant men oj vilken miss.

Grundstoryn är bra men manuset och själva upplösningen är direkt dåligt! Det är dessvärre alldeles för många logiska luckor och enorma frågetecken för att rättfärdiga filmens existens som får betraktas som slarvig och ogenomtänkt! Skådespeleriet är bra och Rosamund Pike levererar men i övrigt så är det ganska bortkastad tid.

Svag 3/10.

Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in