2024-12-15, 19:47
  #58525
Medlem
Bartman777s avatar
Big Trouble in Little China (1986)
https://www.imdb.com/title/tt0090728/

Jag har älskat den här filmen sedan jag var liten och först såg den. Kurt Russell gör sin roll så sjukt bra och alla andra känns bara som sidekicks. John Carpenter har även skön känsla för humor när han gör denna film. Det känns inte som en ren komedi där skämten kommer hela tiden, utan det smygs in lite små saker här och där som blir väldigt roligt när det sker som en kontrast till resten av filmen.

Effekterna är helt underbara, men som antagligen inte går hem hos kidsen idag som bara sett dagens effekter på film. Jag säger inte att effekterna nödvändigtvis är bra, men de gör sig bra i denna film ändå. Och dessutom är inte realistiska effekter ett mått för en bra film, i min värld.

Denna film har sin charm på alla sätt, och jag älskar den rakt igenom.
Citera
2024-12-15, 21:36
  #58526
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Upplyften

Man ska aldrig göra film med sin bästa vänner. Det blir bara en ospännande soppa utan nerv eller berättande.

Jag har nog fortfarande inte sett mer än ca 20 min sammanlagt av serien ifråga men den var ju verkligen avskräckande dålig.

Sen var jag även på den där Broder Daniel-spelningen i Slottsskogen 2008 där någon ifrån The Soundtrack Of Our Lives lyckades med att spela melodier fel på minst
4-5 låtar trots att han skulle vara "det bästa som gick att hitta" till konserten eller hur det nu var.

Är inte det där samma person som gjorde musiken till den här serien?
Jag lyckas aldrig komma ihåg vad han heter och jag tänker inte titta efter på Wikipedia.

Det känns som ren Götlaborgs-nivå
på alltihop det här.
Saknas bara att dom
hade slängt in Kleermupp också.
__________________
Senast redigerad av GoneForever 2024-12-15 kl. 21:40.
Citera
2024-12-16, 00:34
  #58527
The Cremator
https://www.imdb.com/title/tt0063633...e%2520cremator

En krematör, om det är rätt ord, är själsligt förälskad i krematoriet och lever i symbios med den renande elden som förvandlar allt lidande och alla till en jämlik aska. Han är inte helt hundra på hur det är med blodets renhet dock och blir lite förvirrad när Hitler kommer in i bilden och det visar sig att han har judiskt blod bland nära och kära. Som tur är är han djupt störd och verkar tro att han är en reinkarnation av Dalai Lama så han har inga problem med att bygga rejäla krematorier och elda - och därigenom befria människans lidande - upp merparten av mänskligheten om det behövs. Och det verkar finnas ett behov av det.

3.5/5
Citera
2024-12-16, 02:49
  #58528
Den Tankspridde Professorn
https://www.imdb.com/title/tt0054594/?ref_=hm_rvi_i_2

Det här är alltså förlagan till Flubber. Alla som såg vhs och familjefilm på nittiotalet känner säkert till den filmen med Robin Williams. Denna film är från sextiotalet och är svartvit och har Fred MacMurray i huvudrollen. Det mesta är sig likt, tror jag. Skulle inte få för mig att se om nyinspelningen för den håller nog inte idag och denna film är nog tyvärr för gammal och mossig för att vara en kul familjefilm idag, men jag gillade den och.. ja.

3/5
Citera
2024-12-16, 07:40
  #58529
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Det är något speciellt med amerikanska niggerkomiker. De har swag och flärd och hiphopmusiken pumpar och kvinnorna skriker gällt och männen skäller som hundar - eller apor - och det applåderas och folk står upp och vevar med armarna som vore det Jerry Springer eller Avicii. Sedan gillar jag svarta också för de är lite mer konspiratoriskt lagda. Precis som muslimer. Men svensken har gått i grundskola och sett på SVT och TV4 och läst DN och Dagens Industri och vet att om någon nämner George Soros så är det säkert en MAGA-kepsviftande loser.

Nä, jag känner mig levande när Dave pratar om heroin och folk som suger Bill Clintons kuk. Det är bra grejer. Tyvärr blev Dave Chappelle tråkigare över åren och det är inte minst lätt att urskönja av hans stand-up-namn. Killin' Them Softly, bra namn. Dave Chappelle: Equanimity & The Bird Revelation, ? Vad är det för ett pretentiöst skitnamn?

Detta är en av de bästa ståuppshowerna och det kan man enkelt se på imdbbetyget.

Så rök lite jazztobak, ta på dig foliehatten och bjud in den inre negern i dig och njut av lite avkopplande verklighetsflykt.

4.5/5
Citera
2024-12-16, 09:41
  #58530
Medlem
anwe8s avatar
Investigation of a Citizen Above Suspicion (1970)

https://www.imdb.com/title/tt0065889/
https://en.wikipedia.org/wiki/Invest...bove_Suspicion

Elio Petris Investigation of a Citizen Above Suspicion (originaltitel: Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto) är en italiensk politisk thriller från 1970, känd för sin skarpa samhällskritik och unika stil. Filmen håvade hem en Oscar för bästa utländska film 1971 och ses idag som en milstolpe inom europeisk arthouse-film. I huvudrollen ser vi den karismatiske tillika hetlevrade Gian Maria Volonté.

Filmens handling kretsar kring en högt uppsatt polischef som, i en maktdemonstration, begår ett mord och sedan lämnar ledtrådar för att bevisa sin egen skuld. Hans mål är att testa systemets förmåga att hålla honom ansvarig, trots hans höga status. Genom detta scenario riktar Petri en slipad kritik mot maktens korruption och rättsväsendets moraliska förfall.

Med ikonen Ennio Morricones psykologiskt laddade filmmusik skapas en obehaglig atmosfär där absurditet och allvar möts. Investigation of a Citizen Above Suspicion är en filmisk allegori över totalitarism och maktmissbruk, men den är också en psykologisk studie av människans relation till auktoritet.

Elio Petri tillämpar satir, symbolik och psykologiskt drama med syftet att blottlägga maktens absurditet i Investigation of a Citizen Above Suspicion. Filmens centrala konflikt, där en högt uppsatt polischef försöker bevisa sin egen skuld utan att bli fälld, är ett mästerligt grepp för att illustrera hur maktstrukturer eller så kallade "eliter" skyddar sig själva.

Petri belyser hur auktoritära system prioriterar sina egna intressen över rättvisa och hur maktinnehavare, genom att definiera "lag och ordning", kan göra sig immuna från samma regler. För att citera den sovjetiske juristen Andrey Vyshinsky: "Give me the man and I will give you the case against him" https://en.wikipedia.org/wiki/Give_m...se_against_him

Gian Maria Volontés tolkning av den excentriska och paranoida polischefen är nyckeln till filmens kraft. Han rör sig mellan kallt intellekt och maniskt övermod, vilket symboliserar hur maktens psykologi deformerar individen. Hans kroppsspråk och ansiktsuttryck är laddade med självgodhet och förakt – en bild av en man som ser sig själv som oåtkomlig.

Ennio Morricones musik understryker filmens absurda och klaustrofobiska ton. Den opassande, nästan lekfulla, musiken står i kontrast till berättelsens allvar, vilket förstärker känslan av att verkligheten är i renons på konsonans och därmed absurd. Filmens slut är öppet för tolkning, men budskapet är tydligt: makten kommer alltid att skydda sig själv. Detta tidlösa tema är en anledning till att filmen fortfarande är på tapeten och diskuteras på sina håll, i en värld där institutionellt maktmissbruk har slagit rot på permanent basis.
__________________
Senast redigerad av anwe8 2024-12-16 kl. 10:37.
Citera
2024-12-16, 09:54
  #58531
Medlem
pn222jws avatar
"The Man with the Golden Gun" - Moore som 007. Eleganta miljöer och vackra kvinnor i Sydostasien på 1970-talet. Humor och lite spänning och lite biljakter. Bra!
Citera
2024-12-16, 10:36
  #58532
Medlem
Kundalinis avatar
Blecktrumman

https://www.imdb.com/title/tt0078875/

Efter Günther Grass novell. Oskar Matzerath föds fullt medveten och bestämmer sig vid tre års ålder att sluta växa. När andra världskriget bryter ut är Oscar myndig men kroppsligen fortfarande en outvecklad lilleputt, som vägrar att släppa sin lilla trumma och med en röst som kan spräcka glas. Vi får följa Oscar från hans barnår fram till och under efterverkningarna av andra världskriget.

Går att se på SvtPlay ett tag till: https://www.svtplay.se/video/KZm2wEn/blecktrumman

Filmen vann både pris för bästa film i Cannes och en Oscar för bästa utländska film, men att låta den 11-årige skådespelaren agera i sexscener med / mot vuxna skådisar väckte förstås anstöt. Övermättad med symbolik och kryddad med en hel del inslag med magisk realism.

4,5 / 5
Citera
2024-12-16, 16:01
  #58533
Dark Star

Astronauter spränger instabila planeter och brottas med utomjordiska badbollar och en bomb brottas med fenomenologi.

In the far reaches of space, a small crew, 20 years into their solitary mission, find things beginning to go hilariously wrong.

Jag vet inte om hilariously är nyckelordet här, men kanske att man finner filmen rolig upphöjt till googolplex om man är Chris Langan.

2.5/5
Citera
2024-12-16, 17:46
  #58534
THX 1138

I ett framtida samhälle är produktivitet och logik den övergripande livsstilen och sex är inte så populärt. Så filmen påminner väl en del om Du sköna nya värld. Filmen är väldigt minimalistisk, vilket inte minst syns på alla vita miljöer och människorna i deras vita uniformer och med rakade huvuden. Handlingen känns också minimalistisk och mycket utav filmen ser ut som teater. Det är först i slutet som det blir lite action, biljakter och nödvändigt miljöombyte. Filmen kändes lite som en Adam och Eva-berättelse. Road var jag inte och förutom vissa detaljer som sedan skulle dyka upp i Star Wars, som att Wookie nämns och tyckte en robot såg ut som C-3PO samt att namnen i filmen var "C-3P0-aktiga", så var det väldigt lite som intresserade mig med filmen.

2/5
Citera
2024-12-16, 19:51
  #58535
Medlem
Bartman777s avatar
Fritt vilt (2006)
https://www.imdb.com/title/tt0808276/

Så jävla bra film. Jag älskar den.
Den är väldigt kliché med ett gäng ungdomar som söker skydd i en byggnad, där någon finns som vill dom illa. Men norskarna får till det så mycket bättre än amerikanerna. Det är någon mer finess i det här, allt känns lite mer genomtänkt och inte lika plastigt.

Jag tycker skådespelet är väldigt bra och känns naturligt, det är ingen som direkt spelar över, och Ingrid Bolsø Berdal gör ett mycket bra jobb som gestaltar ledaren i gruppen.

Musiken är också väldigt bra, passande och vacker många gånger. Jag skulle gärna ha soundtrack-skivan, men jag vet inte om det ens släppts någon.
Citera
2024-12-16, 21:14
  #58536
Sugarland Express

En kvinna utan impulskontroll och hjärna fritar sin man från fångenskap. Han satt inte i fängelse utan det var någon form av arbetsläger eller liknande. Han har bara fyra månader kvar på sitt straff så han är inte så sugen på att sticka men hon hotar med att lämna honom för gott om de inte sticker nu. Oboy, vilket missöde för mannen.. De ger sig ut på en road movie för att ta tillbaks sin unge som blivit omplacerad. De lyckas kidnappa en polis som sakta men säkert blir deras vän.

Är det meningen att man ska känna empati med föräldrarna? Kom att tänka på den engelska Mike Leigh-filmen som jag tror heter Ladybird, ladybird. De är inte speciellt lika filmerna, för den är en mer seriös socialrealismdrama medan denna film är en blandning av det och Nu blåser vi snuten.

Det är sjukt att man inte kan sterilisera människor som uppenbarligen inte ska ha barn. Världen ser ut som den gör idag för fula, fattiga och allmänt felskapta människor kan yngla av sig bäst de vill. Man behöver körkort för bilen men för att skapa parasiter och överflödig arbetskraft är det fritt fram. Heter det inte att fattigaste högsta nöje är att göra barn?

Det är mycket som är skevt i filmen: en mammas våldsamma desperation, 20 polisbilar som jagar en relativt ofarlig bil, idioter som inte drar sig för att mörda folk bara för att de utgör en minimal samhällsfara, en mans kärlek till vitt slödder.

Filmen är bra dock och berättelsen är intressant fastän jag inte sympatiserar med någon i filmen.

3/5
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in