The Fighter såg jag sist och måste ju säga att den var riktigt bra. Det tog iofs lite tid innan jag fastnade i handlingen men det berodde mest på att det var massa stök omkring mig då..
Både Christian Bale och Mark Wahlberg spelar bra och det är en intressant historia så:
Memento.
Nog väldigt jättebra egentligen och vissa känner sig antagligen väldigt klyftiga som förstår sig på den, men för det krävs att man hänger med i svängarna och ser om den en tre-fyra gånger + Wikipedia-artikel. Jag fick inte ut något av den. Jag gjorde inte mycket annat än rynkade min panna i dryga två timar.
En helt ok film. Jag tycker dock det är lite svårt att hänga med i asiatiska filmer, alla ser ungefär likadana ut och har namn som är svåra att komma ihåg.
Men den var ganska underhållande och ganska rolig.
Egentligen en ganska så banal och förutsägbar film, men då den lyckas visa upp och förtydliga människans inkompetens och svagheter, här exemplifierade genom Mikael Nykvists karaktär.
Haha, snacka om judisk film! Jag gillar inte judar, så länge de inte heter Jerry Seinfeld. Filmen var helt enkelt en amerikansk-judisk diskbänkrealism-are. Alltså, motsvarigheten till vår, typ, Hans och Hennes.
Hur detta var ett Oscarsbidrag fattar jag inte, eller ja - judar!
Såg Black Death igår som var en rulle med häxor, präster, pest & våld.
Lite ojämn på något vis men ändå klart godkänd underhållning: 6/10 Brända häxor.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!