2008-10-11, 21:12
  #37
Moderator
Hamilkars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egon3
I dagens SvD KULTUR skriver det oberoende moderata organet (min understrykning):
Frankrike tog revansch
Le Clézio anses ha återupprättat den fransk kultur efter amerikansk dödförklaring
På webben lyser mellanrubriken med sin frånvaro. Bäst så. Pansarmajorens
skolpolitik har inte haft verkan bland rubriksättarna ännu. Eller också var någon
borta den dagen kongruensböjning var uppe på svenskalektionen.
Jag vet inte om du lade märke till hurpass tajt den underrubriken var satt. Säkerligen så har man försökt få in "...den franska kulturen...", insett att det inte fick plats med en vettig rubrikstilgrad, snabbt försökt ändra till "...fransk kultur..." och i hastigheten fastnat på halva vägen.
Citera
2008-10-11, 22:37
  #38
Medlem
Egon3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hamilkar
Jag vet inte om du lade märke till hurpass tajt den underrubriken var satt. ...
Jo, jag märkte det och noterar att den mänskliga missen var att inte ta bort
ordet »den« också.
Le Clézio anses ha återupprättat fransk kultur efter amerikansk dödförklaring
Vad värre är, mellanrubriken är tvetydig för den som inte kollat Time först.

Efternamn med artikel stal extra utrymme. Varför kan inte Fo få priset varje
år till fromma för SvD:s sättare? Nåja, den italienska kulturen är längre än den
franska kulturen.
Citera
2010-09-06, 03:46
  #39
Medlem
Zwerchstands avatar
Kanske inte i syfte att sälja lösnummer, men någon har i onsdags SvD (Kultur av den 1 september, sida 4) nyhetat:
Citat:
1000 000 000

till kulturen
som de rödgröna lovade under Almedalsveckan försågs i går med brasklappen "om det finns utrymme för ytterligare reformer under mandatperioden" när det gemensamma valmanifestet presenterades. Och kulturrubriken Kreativa Sverige återfanns långt ner i manifestet, under punkt nummer åtta.
vari vän av brasklapp finner tvärfelt bruk av ordet som inte passar i detta sammanhang. En brasklapp må verka retroaktivt men per definition genom att ha bevisligen förelagts sin sak, att sedan efterses. Essentialiteten hos detta inbak, att som lyckokaka jaka eller Fortuna även neka, är måhända icke-essentiell men intressant.

Förbehåll vore ett alternativ, med reservation för bättre affix.
Citera
2010-09-06, 08:39
  #40
Medlem
InnocentWar1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zwerchstand
Kanske inte i syfte att sälja lösnummer, men någon har i onsdags SvD (Kultur av den 1 september, sida 4) nyhetat: vari vän av brasklapp finner tvärfelt bruk av ordet som inte passar i detta sammanhang. En brasklapp må verka retroaktivt men per definition genom att ha bevisligen förelagts sin sak, att sedan efterses. Essentialiteten hos detta inbak, att som lyckokaka jaka eller Fortuna även neka, är måhända icke-essentiell men intressant.

Förbehåll vore ett alternativ, med reservation för bättre affix.

Om du slår upp "brasklapp" i SAOL så anges kort och gott "hemligt förbehåll". Hos gemene man har dock "brasklapp" sedan rätt lång tid tillbaka fått en betydelseglidning, vilket gör att olika slags "synonymtjänster" på nätet ger följande förslag på synonymer:

listigt förbehåll, förbehåll, reservation.

Det är som alltid en fråga om vem som äger rätten att bestämma ordens betydelse. Jämför "lidnersk knäpp" som likaledes antagit en betydelseglidning.
Citera
2010-09-07, 02:47
  #41
Medlem
Zwerchstands avatar
Ja, tyvärr kan numer 'brasklabb' glida i samma mål om bara gråmassan blir tillräckligt sådan. Samtidigt, hade brasklappen haft tillräckligt latinsk/grekisk skepnad skulle samme gemene man rata den. Det spelar viss roll att SAOL inte har rum till förklaring, och många begrepp särskilt av denna typ skulle nog må bättre av att inte stå med. Jag förstår givetvis din mening men tillägger gärna att språket inte måste stelna för att vissa av dess ord gör det. Förrådet utvecklas bäst i visst motstånd.
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in