Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2007-07-18, 04:09
  #1
Medlem
Kön: Man
Vikt: 62
Ålder: 19
Tidigare droger: Brunt, grönt, svamp, LSD, speed, E, Benzo, Morfin.
Bakrund: Har varit runt i Australien sedan Feb, men har inte kommit i kontakt med piller förrens på sista tiden. När jag tog detta så hade jag och min kompis haft en hård vecka på piller. Och detta var min 5:e gång jag testat. Att tillägga är detta min första rapport och min svenska stavning och meningsuppbyggnad är ej den bästa.

(Skrev 2/3 medans jag fortfarande var påverkad och resten skrev jag i efterhand)

Intro

Ligger på golvet, det underbara golvet. Allt är skönt, jag är skön. De som ligger brövid mig och myser, de är också sköna. Allihopa runt en radie av mig har fått en skönhetsaura.

Kvällen börjar lugnt med att jag och "Viktor" ansluter sig till vårat hostels "Pizza and Beer" night. Allt går med sin lugnan och vi tar oss 2 öl var och vi får hela 6 pizza slices var. Underbart, tänker jag medans jag dricker av den iskalla biran och njuter av en pepperoni pizza från Pizza Hut. Meningen var att vi skulle ta det lugnt och bara chilla, men fel hade jag på den punkten.

En lugn kväll på rummet.... Eller?

Vi drar upp till vårat rum och sätter på "Ett Herrans Liv s01e01". Vi skrattar högt om våran ökända brottare som berättar om hur han har spelat rysk roullett och hur han går med i 10.000meters klubben (han gör det exremt och bangar på flygvärdinnan). Efter ett bra tag börjar ölen sina och vi tar till med vitt vin från 4 liters boxen. Och alltid när man börjar dricka detta vin så brukar det mesta spåra ut, så mina planer att var lugn börjades ändrades redan nu...
Men just när jag ska ta min första klunk ringer "Luke" och frågar om vi ska med på puben runt hörnet och ta några öl. Skönt, tänkte jag och satt ifrån mig det ack så äckliga vinet och började klä på mig. Men jag visste att alltid när man umgås med Luke så blir det "fel" och man tar droger. Han är våran kran så han tillförser oss alltid med godsaker. (Måste bara avbryta rapporten och berätta att min polare just nu har sex, och det stör min koncentration massor).

Double me up baby! 22.30

När vi väl anländer på krogen så hittar vi snabbt fyllan och jag börjar tänka att fan lika bra att ställa in degen (Som Ken Lennard skulle ha sagt). Det fixades lätt med att vi köpte 4 piller, 2 av märket Green Clubs och 2 "jagkanintenamnetpådessa".
Detta var min 5 gång på E denna vecka så jag tänkte lika bra att dubbel droppa, sagt och gjort. Sköljde ner dem med mitt nyinköpta vatten, varken första eller sista klunken vatten jag skulle häva i mig under nattens upptåg. Luke har lämnat mig och Viktor, han ville inte knapra ikväll för han skulle göra det imorn istället. Eftersom jag och Viktor hade fått ett nytt jobb denna dag så tänkte vi fira med 2 dagars. Leendet kom fram redan sekunden efter intaget av piller när jag visste vad jag hade framför mig. Sa lite töntigt till Viktor "Fan, kanske inte så smart att dubbel droppa när det endast är min 5:e gång jag tar det". Han säger iskallt "Luuugna dig nu gubben".

Moulin Rouge. 22.50

Vi går mot klubben som ska förändra våran kväll och pratar lite om ditten och datten, hur vi ska lägga upp strategin för att få ut det mesta av dessa vita och gröna godisarna. Vi kommer fram till att bäst är väl att gå in på klubben och börja kedjeröka, eftersom det bästa du kan göra på E är att sitta med en cigg i handen snacka med någon annan okänd på E och komma fram till att allt är underbart i pillernas värld. Efter att 50 min hade gått och jag inte känt något blir jag arg och börjar skriva meddelande till mig själv för att sen använda i rapporten.
"Egentligen hatar jag röken, med det är ändå den som får mig att må bra. Sjukt som få, men bra man mår"
Redan här finns det en stor risk att jag är väldigt borta, och detta med rökning kommer vara som en röd tråd under hela min resa.
Vad jag inte visste var att jag skulle bli ett med pillret ikväll och jag skulle ätas upp av cigaretterna jag rökte och musiken skulle tjickla mig hela natten lång.
Börjar bli glad och sprattlig och jag säger inte så mycket, inte Viktor heller. Vi sitter mest och beundrar alla som redan är så trippade som vi ville bli, jag skrattar högt när jag tänker på att verkligen alla som är inne på klubben har tagit någon slags drog. Det satt det vanliga koks-gänget i ett hörn, de redan E:ade ungdomarna i ett annat och det som jag var deras övervakare så att inte de skulle blandas. Satt kanske i 20 min i tystnad och bara kände och kände lite till.
"Varför i helvete blir det ljust ibland, det stör mig. Massor! Stanna mörkt jävla ljus"
Skrek till åt Viktor att hans cigarett var konstigt, och undrade varför i helvete den var RÖD för.
-Vafan snackar du om? Sa Viktor.
-Men ser du inte, är du blind. Din cigarett är ju för fan inte vanlig, den är ju röd. Kontrade jag med
-Va?! Sa Viktor och tittade på mig med en sån dära blick som undrar vart jag är och om jag är från samma planet.
-Jamen nu blev den normal, fan va skönt. Man kan ju inte röka en röd cigarett, det är ju bara sjukt.
Kom nu på att lamporna på klubben ändrade färger från blå till röd lite då och då, skrattade åt mig själv och snäll som jag var så uppmärksammade jag Viktor att lamporna byter färg. Han ger mig en till "Away from earth" blick och börjar snacka om något intressant.

E-hunter. 23.30


"Fan va kasst, jag känner ju inget" Vi fick skit piller. Hora! Sa jag besviket och tittade på Viktor och såg i hans blick att han redan var på E-hunt.
Går tll baren och beställer en Aqwa Bomb, halsar den. Den smakade skit och jag tänkte fan va tur att man inte behöver dricka sånt hära skit när man tar droger. Köpte inget mer och gick och satt mig i en soffa som såg otroligt skön ut. Här börjas det, en kille kommer fram till mig och frågar om jag har några piller att sälja. "Om jag hade haft piller hade jag använt dem själv" sa jag och log. Sitter ett tag och försöker socialisera med de trippade runt mitt bord, går inte bra och jag blir mest bevisken att jag inte kan vara i deras värld.

Ett vitt ljus uppenbarar sig

Jag ser det, det är som Gud själv har sträkt fram handen till mig och välsignar mig. Jag ser nämligen Viktor i vit skjorta komma gående med ett leende som betyder E finns. Han kommer fram och säger "Fan, jag har droppat 3". Skrattar och säger någonting i stil med att "Som vanligt då". Han frågar nu om jag inte vill snorta ett halvt, självklart kan jag ju inte säga nej till ett sådant erbjuande när jag visste att det var precis vad jag behövde. Vi traskar iväg mot toan och jag känner hur det pirrar lite i magen, och från att vara längst nere i brunnen så höjs jag upp av till skyn av hela jordens befolkning när jag känner de äckliga kemikalierna fräter i min näsa och förflyttar sig ner i halsen. Att hacka dessa piller var dock en jävla utmaning, och jag var tvungen att göra det på en toarulls hållare av plåt. De roliga var dock att de som gjort det före mig hade glömt att sopa bort bevisen från plåten och jag gissar på att vi fick en 0.1 g kokain gratis, kanske därför det slog så fort. Jag känner direkt att nu jävlar blir det fart i garaget och jag skuttar fram och hälsar på våran kompis Sherryl från NY, kramas lite och säger att jag mår som en gud. Han förstör min stämmning genom att tjata på att hon vet att jag och Viktor tycker hon är jobbig, etc etc. Jag orkar inte bry mig mera och säger till hon att jag pallar inte prata med henne när hon är så full, inte fan ska hon förstöra våran tripp igen inte. Jag sätter mig lite avsides och börjar dokumentera lite hur jag känner på mobilen
"Jag kom på att jag är ganska ful Men det funkar det också, eller hur! hoho. varför står denna brud brövid mig. Frågar om jag har piller, ser jag ut som en med piller. Kanske, vet fan inte. Fan va konstigt, min godis blev mjuk"

Naomie, min drömflicka.

Efter lite pillrandes och skakandes på benet bestämmer jag mig klokt att börja kolla in vad vi hade på flick-fronten. Ser otroligt snygga flickor, om det var för att jag var så jävla borta eller att det kanske var det spelade ingen roll. Jag fick span på den sötaste flickan och begav mig snytandes och fräsandes fram till hon och började konsversationen. Har inte riktigt koll på vad jag sade, men jag ljög ihop nått om att jag var IT Manager på ett bemannings företag och jag började det jobbet på måndag. Ville väl inte erkänna att jag skulle börja jobba på ett call centre inte, vem vill ha mig då, tänkte jag. Det kom dock fram till att jag hette Linus och hon hette Naomie, rammlade nästan av soffan när hon sade sitt namn och jag var tvungen att klämma fram ett "Can you repeat that, please". "Naomie" Sa hon med mjuk och len röst. Fan tänkte jag, söt flicka med världens sexigaste namn också, hon är min! Efter en 10 min pratande kom vi in på förhållande och hon berättade att hon bodde med sin broder och en polare och... hennes pojkvänn. Känner att jag blir lite ledsen i ögat och undrar vafan jag har spenderat 10 min av ren livskvalité på en brud som har pojkvänn. Skit, hur stor är chansen att jag just NU skulle hitta en tjej med pojkvänn. Jag blir även mer ledsen i ögat när hon efter några sekunders tystnad om jag hade några piller till henne. Försöker le mot henne och säger tyvärr och traskar därifrån.
Citera
2007-07-18, 04:11
  #2
Medlem

Nu händer det grejjer!


Känner att peaken av det snortade börjar närma sig. Jag försöker gå, men mina ben känns inte. Jag flyger, jag går på moln, jag är en fågel som flyger över klubbens golv. Alla ser att jag mår bra, alla ler mot mig och jag ler tillbaka. Jag är inne, jag är med i spelet. Sätter mig ner i soffan och med ett stort leende på läpparna säger jag högt på svenska: Fan detta är fan livet. Detta måste skrivas ner, tänkte jag.
"Jag känner att jag inte kan sitta still. Att sitta still suger Satan mina ben hatar att jag skriver till mig själv! Dom lever i sin egen värld!"
Jag försöker ställa mig upp från soffan, men det går inte. Jag är fast, soffan har greppat tag om mig och vill att jag stanna i den. Jag gillar idén och tänder en cigg och tycker verkligen att detta är nog den bästa ciggarett jag någonsin rökt. Efter några harmoniska minuter ensam med soffan, jag och ciggen så bestämmer jag att lämna min kära soffa och ställa mig upp. Jag tar mig upp från soffan och säger hejdå och lovar den att jag kommer komma tillbaka. Soffan nickar tillbaka och någonannan blir lockat att sätta sig efter detta så ser jag inte min kära soffa något mer.
Nu börjar det bli gungigt och jag kan inte gå rakt, snubblar lite på folk, spiller lite vatten på någon annan E:ad snubbe. Jag spiller ut hela hans glas med vatten, som tur var att han var lika kärleksfull som mig och vi häslar på varandra och ger varandra en kärleksfull kram. Jag kom nu på att om alla i hela världen någongång testade piller så skulle alla älska varandra och världen skulle vara en fredfull planet. Tänkte några till sekunder och ville verkligen dela med mig med idén, men jag visste redan att alla på klubben tänkte samma sak som jag så jag orkade inte förmedla mitt budskap. Började gå mot dansgolvet då jag kände att musiken kallade på mig, den drog mig till dansgolvet och jag gick med rytmen i benen och kände att musiken var ett med mig. Men just nu så kände jag bara att jag var tvungen att förmedla detta till mitt nyktra jag så jag stannade upp några sekunder för att peta på mobilen.
"Jag känner mig helt bortblåst! Som om vinden tar mig dit jag vill! jag mår bra"
Plöstligt ringer "Sofia" (En kompis som vi skulle ha mött upp tidigare på kvällen, hon har aldrig tidigare prövat droger. Inte ens röka). Hon låter upprörd och jag bestämmer mig för att skita i klubben för att möta henne. När jag väl kommer ut från klubben märker jag hur jävla kallt det var, hade bara skjorta på mig och jag tänkte att jag är ju fan i Sydney, inte fan ska det vara så hära kallt. Efter 10 sekunders gående får jag gåshud över hela kroppen och min ryggrad känns iskall, jag gråter nästan. Ska detta vara min peak, ska jag gå ute mitt på Kings Cross och frysa medans jag försöker hitta Sofia. Livet sög verkligen just nu, det enda stället jag ville vara på just nu var klubben, en soffa, en cigg, en brud och den underbara musiken. Jag ringer upp Sofia, letar upp hon och där står hon. Hon ser varm ut, jag kramar hon. Äntligen nu kan vi börja dra oss mot klubben, värmen. Men Sofia ville visst inte som jag, hon ville äta. MAT, varför behöver man MAT när man kan dansa och röka cigg i värmen. Usch och fy, tänkte jag. Men visst, man följer väl med, tur att mamma lärt sin son att vara snäll. Jag drar iväg ett sms till Viktor och säger att jag är på McDonalds och jag är FRI SOM EN FÅGEL! Hade ingen aning om detta sms förrens han berättade för mig senare på natten.

Äntligen tillbaka


Äntligen har Sofia ätit upp sina äckliga pommes frites och sin groteska chessburgare, såg lite på resterna och äcklades nå så grymt. Usch hur kan människor äta sånt där, tänker jag. Nu får jag äntligen med mig Sofia från McDonalds och vi börjar dra oss mot värmen, mot klubben. När stiger in genom porten till Rouge så
möts jag av ett moln av kärlek, gjädje och rök. Ja, jag är tillbaka, jag är hemma! Kommer inte riktigt ihåg vad som händer nu, men vissa små glimtar kommer jag ihåg. Glimtar som dans, musik, kärlek och cigaretter. Jag har druckit flertal liter vatten men jag kan inte riktigt få nog av denna dryck som Gud skapat, jag börjar undra om inte vatten är den godaste drycken. Jag kommer på mig själv att jag har suttit i en soffa och snackat engelska med en dam som var svensk, jag börjar undra varför jag egentligen gör det, men jag fortsätter i.a.f. att prata. Bäst så, då blir inget fel, tänker min sönder knarkade hjärna.

Nummer 7 Linda


Har "äntligen" börjat komma tillbaka till verkligenheten och jag kan nu gå utan att höja foten över midjan, börjar att planera vad jag ska ta med mig hem. Ser ett mål och attackerar! En tjej från Sverige som jag sett varit mycket flitig på dansgolvet. Går in för attacken och JA, mål. Lyckades med en "spåhanden" tricket och fångade henne i min fälla. Hon trodde jag var en magiker och jag njöt över att jag är så bra på att ljuga, tänkte att jag var en lömsk spion från Ryssland som kunde lura alla. Börjar nu tafsas mer och mer, och impulserna blir starkare och starkare. Vi sitter i soffan och utforskar varandras kroppar med våra händer. Aldrig har det varit så underbart att ha en kvinnas händer på min kropp, aldrig har jag upplevt något sånt här av beröring. Jag älskar E, jag älskar livet. Inget kunde gå fel, jag hade min cigg, brud och en soffa. Men visst, allt tar väl slut till slut?
Nu kommer Sofia och Viktor tillbaka och jag får veta att Sofia har fått i sig lite E, hon mår helt underbart och jag ser hur hon njuter av livet. Så nu ligger vi dära, jag Sofia Linda och Viktor. En liten soffa, riktigt mysigt. När man sitter ihop packade i en soffa så tight, så känns det inte riktigt som man är på klubben. Det känns som att vi sitter i TV-soffan hemma och stirrar på folk genom en TV. Det är våran bubbla, det är våran värld. Nu börjar trippen verkligen att komma ner och jag har ingen som helst lust att varken prata, dansa eller bry mig och just något annat än att må bra. Soffan drar ner mig och den känns som en omöjlighet att ta sig upp från den. Nu börjar även Linda att komma ner, hon blir mer och mer blyg. Det känns dock inte som det behövs så mycket mer nu, känns som jag inte kan må så mycket bättre än vad jag gjort. Så jag har inte en tanke på sex, inte på nakna tjejer, enda jag tänker på är hur bra jag mår just nu och hur mitt liv verkligen leker. Jag tänker tillbaka på mina kompisar, min familj alla andra i Sverige och jag undrar vad de håller på just nu. Jag känner mig stolt över vad jag presterat med jag känner mig dock inte så stolt att jag tagit piller, börjar bli lite deprimerad. Måste få bort tankarna! Vill verkligen inte hamna i ett depp stadium. Då kommer jag på, MUSIK, vi har ju musik på klubben. Lyssnar noga och jag hör den, oj vilken underbar musik, jag måste ut på dansgolvet! Att ta sig ur soffan känns som en omöjlighet, drar mig upp pustar och faller tillbaka. Var tvungen att göra om denna rörelse 5-6 gånger innan jag äntligen tar mig upp. Känns verkligen underligt att stå upp, känns inte som min naturliga position. Går ut på dansgolvet och blundar och rör mig till musiken, grymt bra Electric/Dance. Musiken flödar i min kropp och alla mina kroppsdelar rör på sig automatiskt. Alla andra på dansgolvet är lika trippade och det ser riktigt roligt ut när jag slår upp ögonen och tittar på alla andra som dansar. Dansar tills jag blir törstig och bestämmer mig för att hämta vatten. Baren är ganska van med E:ade ungdomar så de har ställt fram vattenglas som man bara kan hämta. Går tillbaka till soffan och snackar lite skit med Sofia och Viktor, Linda har gått hem. Vi 3 sitter nu och tar lite på varandra, masserar varandra med is. (Ett tips till alla som inte prövat det: När ni är i peaken eller på väg neråt, be att någon masserar er med is) Svårt att beskriva känslan med det är ungefär som att få en orgasm fast man slipper klet i kalsongerna.

Kokain brudar och hemgång.

Klockan börjar närma sig 6 och klubben börjar tömmas och lite lugnare musik börjar spelas. Sätter mig ner och pratar lite skit med några flickor, kom fram till att de tagit kokain under kvällen och vi började snacka om diverse droger. Australienare har en sån skön inställning till droger. De tycker att alla borde prova det någon gång så att man förstår varför knarkare knarkar, jag gillar det. När jag snackar med dem så ligger jag mellan dem så jag har bådas rumpor på varsin sida av mitt huvud och jag tittar upp så jag ser deras huvuden och taket. Känns som jag inlindad av bomull och de två flickorna är två sjukskötorskor som bara vill att jag mår bra. Tänder en cigg och njuter av ögonblicket. Nu börjar det tändas lampor i taket och vakter kommer och säger att nu är det dags för hemgång, nog med knark för kvällen. Accepetrar det, fast vill egentligen sitta där mångtals timmar till och bara njuta. Går och hämtar jackorna och tackar DJ:n för en underbar session och sätter fart hemmåt. Väl hemma så börjar jag skriva på rapporten med hinner inte så långt utan somnar och drömmer sött. Vaknar dagen därpå vid 5 på kvällen och vid 8 stiger vi upp för att hämta lite mer piller. Köper 10 nya piller och börjar om på nytt igen.
Citera
2007-07-18, 05:04
  #3
Medlem
Kul läsning! Klubben och trippen tillsammans verkade asgrymt
Citera
2007-07-18, 12:59
  #4
Avstängd
Väldigt bra, färgstark och målande beskrivning av en riktigt skön e-kväll! Låter väldigt frestande men allt har ju också sitt pris "it's like taking ice-scopes outta your brain you know".

men väldigt välskriven som sagt. får 5/5 av mej även fast d skulle behövas lite styckesindelning
Citera
2007-07-18, 19:27
  #5
Medlem
ShokeNs avatar
Trodde aldrig att jag skulle säga det här men... ta det lite lungt med drogen. E är underbart men vänta ett tag innan du droppar igen, för din egen skull.

4/5
Citera
2007-07-21, 04:46
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ShokeN
Trodde aldrig att jag skulle säga det här men... ta det lite lungt med drogen. E är underbart men vänta ett tag innan du droppar igen, för din egen skull.

4/5

Äh, sluta va så tråkig. Knark är najs.
Citera
2007-07-21, 11:15
  #7
Awaiting Email Confirmation
Let him crash and burn!
Citera
2007-07-21, 20:42
  #8
Medlem
Helt okey! Känner igen mig i mycket av det du skrev, när jag var på The Family i Brisbane och festa runt.
Citera
2007-07-21, 22:44
  #9
Medlem
P_Dophils avatar
Chessburgare ska lätt inhandlas nästa gång man besöker McDonalds.

I övrigt klart godkänd rapport =) 3½/5
Citera
2007-07-24, 07:18
  #10
Avstängd
Oblivers avatar
najs rapport , men ta de jääävligt lungt med e ,droppa bara en gång på 1-2 månader,annars kan de bli jääävla knas.
Citera
2007-07-24, 10:04
  #11
Medlem
sillybillys avatar
låter som en riktigt najs tripp det där får mig att längta tillbaka till australien!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback