Citat:
Ursprungligen postat av Dr Dystop
Finns det redan en själ i hennes mage?
Har bläddrat lite ytterligare i katolska katekesen, men jag har inte hittat något specifikt ang. ett fosters själ.
Dock hittar jag, artikel 2270:
"Det männskliga livet skall absolut respekteras och beskyddas från och med konceptionsögonblicket. Från och med det första ögonblicket av sin existens skall en männsklig varelse få sina personliga rättigheter erkända, däribland varje oskyldig varelses okränkbara rätt till liv."
Det känner väl alla till, men det besvarar väl frågan hyfsat i sin helhet ang. katolska kyrkans uppfattning, vilken jag personligen tillhör.
Ang. katekesen..
1986 konstituerades ett särskilt råd av kardinaler och biskopar för att utarbeta en ny katekes, av den dåvarande påven Johannes Paulus II.
Ordförande för detta råd var kardinal Joseph Ratzinger, nu påve Benedictus XVI. Den gavs ut på 30-års dagen efter Andra Vatikankonciliets öppnande den 15 augusti 1997.
Mvh..