Citat:
Ursprungligen postat av LaddeLigist
Jag vet att det finns såna människor, men jag har aldrig träffat några

jag känner bara en person som är nykterist, och han har aldrig varit full, dock så kan han ta 1,2 öl till maten nån gång.
Jag förstår verkligen inte hur folk inte kan gilla alkohol, för mig så är det gud på jorden
Aldeles för många använder alkoholen som en problemlösare för att slippa ta itu med sina problem som man har. Det är helt enkelt så att vissa inte behöver alkohol för att slappna av eller snacka med okända, på mig blir det snarare tvärt om när jag dricker, det är anledningen till att jag personligen inte dricker mer än två-tre öl om jag sitter på en pub eller är på fest.
Enda anledningen till att bli aspackad är om man är omgiven av skitfulla människor och är oförmögen att ta sig därifrån eller hitta någon som går att föra ett samtal som inte är rent skrattretande med. Då är det ibland enda sättet att stå ut.
Till trådskaparen finns det inte mycket att säga förutom att han verkar mer bekymmrad över sig själv än kompisens välbefinnande. Har inte arvika varit nu. Vi kanske kan få en beskrivning om hur tråkigt nykteristvännen hade det eller om det faktiskt var så att det var han som fick ut mest av vistelsen.